Kingston
Kingston SDCS3/256GB Canvas Select Plus MicroSD Card 256GB SDCS3/256GB
- SKU:
- 21366961
- MPN:
- sdcs3-256gb
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/14/2026 09:13:17 AM PST
- Stock Update:
- 02/14/2026 09:13:17 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Class 10 UHS-I speeds of up to 150MB/s,Optimised for use with Android devices,Capacities of up to 1TB,Durable,Lifetime warrantyCanvas Select Plus 256GB microSDXC Card The microSDXC memory card features write speed of around 60 MB/s that is sufficient for recording high-definition videos to your mobile phone, tablet, or other smart devices The 256 GB memory card provides you with adequate space to shoot and store ample of videos and loads of snapshots The Class 10/UHS-I (U1) delivers high-speed performance for data transfer to and from PC
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 39.4 mil |
| Length | 0.6" |
| Width | 0.4" |
| General Information | |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Marketing Information | Kingston's Canvas Select Plus microSD card offers reliable performance, compatible with Android devices and cameras, with speeds of up to 150MB/s1 . With A1 app performance, it ensures smooth multitasking and fast load times. Durable and versatile, it's perfect for everyday storage needs. Class 10 UHS-I speeds of up to 150MB/s Optimised for use with Android devices Capacities of up to 1TB Durable Lifetime warranty |
| Product Type | microSDXC |
| Product Name | Canvas Select Plus 256GB microSDXC Card |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | SDCS3/256GB |
| Product Line | Canvas Select Plus |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Video Speed Class | V10 |
| Maximum Read Speed | 150 MB/s |
| Application Performance Class | A1 |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kingston SDCS3/256GB Canvas Select Plus MicroSD Card 256GB SDCS3/256GB