kingston technology
Kingston RAM Module KSM32RD8/32HD KSM32RD8/32HD
- SKU:
- 21109289
- MPN:
- ksm32rd8-32hd
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 09:37:11 PM PST
- Stock Update:
- 04/04/2026 09:37:11 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
KSM32RD8/32HD32GB 2Rx8 4G x 72-Bit PC4-3200
CL22 Registered w/Parity 288-Pin DIMM
DESCRIPTION
Kingston's KSM32RD8/32HD is a 4G x 72-bit (32GB) DDR4-3200 CL22 SDRAM (Synchronous DRAM) registered w/ parity, 2Rx8, ECC, memory module, based on eighteen 2G x 8-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR4-3200 timing of 22-22-22 at 1.2V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers. The electrical and mechanical specifications are as follows:
FEATURES
Power Supply: VDD = 1.2V
VDDQ = 1.2V
VPP = 2.5V
VDDSPD = 2.41V to 2.75V
Functionality and operations comply with the DDR4 SDRAM datasheet
16 internal banks
Bank Grouping is applied, and CAS to CAS latency (tCCD_L, tCCD_S) for the banks in the same or different bank group accesses are available
Data transfer rates: PC4-3200, PC4-2933, PC4-2666, PC4-2400, PC4-2133, PC4-1866, PC4-1600
Bi-Directional Differential Data Strobe
8 bit pre-fetch
Burst Length (BL) switch on-the-fly BL8 or BC4(Burst Chop)
Supports ECC error correction and detection
On-Die Termination (ODT)
Temperature sensor with integrated SPD
This product is in compliance with the RoHS directive.
Per DRAM Addressability is supported
Internal Vref DQ level generation is available
Write CRC is supported at all speed grades
CA parity (Command/Address Parity) mode is supportedCL(IDD)
22 cyclesRow Cycle Time (tRCmin)
45.75ns(min.)Refresh to Active/Refresh Command Time (tRFCmin)
350ns(min.)Row Active Time (tRASmin)
32ns(min.)Maximum Operating PowerUL Rating
94 V - 0Operating Temperature
0o C to +85o CStorage Temperature
-55o C to +100o CItem Dimension (L"xW"xH")
1 x 2 x 7
Weight
1 lb
Warranty Information
Lifetime
Features
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | DIMM |
| Number of Pins | 288-pin |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Marketing Information | Kingston's KSM32RD8/32HD is a 4G x 72-bit (32GB) DDR4-3200 CL22 SDRAM (Synchronous DRAM) registered w/ parity, 2Rx8, ECC, memory module, based on eighteen 2G x 8-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR4-3200 timing of 22-22-22 at 1.2V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers. The electrical and mechanical specifications are as follows: |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 32GB 2Rx8 4G x 72-Bit PC4-3200 CL22 Registered w/Parity 288-Pin DIMM |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KSM32RD8/32HD |
| Product Line | Server Premier |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Memory Size | 32 GB |
| CAS Latency | CL22 |
| Memory Data Transfer Rate | 3.20 GT/s |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Device Supported | Server |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kingston RAM Module KSM32RD8/32HD KSM32RD8/32HD
$373.46