Koss
Koss Bts1 Speaker System - Portable - Wireless Speaker[s] - White - Bluetooth - Usb (bts1)
- SKU:
- 18156361
- MPN:
- bts1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Small enough to fit in a pocket and weighing just 0.36 lbs, the BTS1 Wireless Bluetooth® Speaker is designed specifically for portability and on-the-go use. Its lightweight design is accentuated by its minimalistic properties which make it incredibly compact and perfect for travel.The BTS1 Wireless Bluetooth® Speaker features a unique kickstand allowing the listener to choose between omni-directional and directional listening, providing a personalized experience for any location.
Package Contents:
- BTS1 Bluetooth Speaker
- Auxiliary Cable
Features
Package Contents:
China
- BTS1 Bluetooth Speaker
- Auxiliary Cable
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.76 oz |
| Product Color | White |
| Width | 4" |
| Depth | 1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Number of Analog Audio Inputs | 1 |
| Number of Analog Audio Outputs | 1 |
| Controls/Indicators | |
| Controls |
|
| Battery Information | |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Included | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Koss |
| Manufacturer Website Address | http://www.koss.com |
| Marketing Information | Small enough to fit in a pocket and weighing just 0.36 lbs, the BTS1 Wireless Bluetooth® Speaker is designed specifically for portability and on-the-go use. Its lightweight design is accentuated by its minimalistic properties which make it incredibly compact and perfect for travel. The BTS1 Wireless Bluetooth® Speaker features a unique kickstand allowing the listener to choose between omni-directional and directional listening, providing a personalized experience for any location. |
| Product Type | Speaker System |
| Product Name | BTS1 Bluetooth Speaker |
| Manufacturer | Koss Corporation |
| Manufacturer Part Number | BTS1 |
| Product Model | BTS1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Technical Information | |
| Portable | Yes |
| Features |
|
| Audio | |
| Wireless Speaker(s) | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Koss Bts1 Speaker System - Portable - Wireless Speaker[s] - White - Bluetooth - Usb (bts1)