Lenovo
Lenovo Ultrabay DVD-Writer (0A65625)
- SKU:
- 18260921
- MPN:
- 0a65625
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Complies with the DVD Forum DVD-Multi-Recorder specification ? Records data and video to CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD-RAM, DVD+R double layer, and DVD-R dual layer media ? Operates natively in ThinkPad Ultrabay Enhanced media bays ? MPEG-2 decoding software for video and DVD playback ? 2 MB memory buffer underrun protection for reliable CD and DVD media (1) recording. ? SATA Interface ? One-year, limited warranty ? Includes Corel Win DVD 10, Burn Now & DVD Movie Factory for capturing, editing, and creating your own videos. Win DVD 10 for software for playback of MPEG-2 files and DVD movies. ? Operates natively in the ThinkPad Ultrabay Enhanced media bay ? Stores large amounts of data and video on DVD and CD media ? SATA Interface ? Includes one-year limited warranty
Features
Operating System(s):
- Windows XP
- Windows Vista
- Windows 7
Compatibility:
Lenovo ThinkPad Notebooks:
- T420
- T430
- T510
- T520
- T530
- W510
- W520
- W530
- W700
- W701
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Ultrabay |
| Weight (Approximate) | 6.53 oz |
| Color | Black |
| Height | 0.5" |
| Width | 5" |
| Depth | 5.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Complies with the DVD Forum DVD-Multi-Recorder specification ? Records data and video to CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD-RAM, DVD+R double layer, and DVD-R dual layer media ? Operates natively in ThinkPad Ultrabay Enhanced media bays ? MPEG-2 decoding software for video and DVD playback ? 2 MB memory buffer underrun protection for reliable CD and DVD media (1) recording. ? SATA Interface ? One-year, limited warranty ? Includes Corel Win DVD 10, Burn Now & DVD Movie Factory for capturing, editing, and creating your own videos. Win DVD 10 for software for playback of MPEG-2 files and DVD movies. ? Operates natively in the ThinkPad Ultrabay Enhanced media bay ? Stores large amounts of data and video on DVD and CD media ? SATA Interface ? Includes one-year limited warranty |
| Product Type | DVD-Writer |
| Product Name | ThinkPad Ultrabay DVD Burner 12.7mm Enhanced Drive III |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 0A65625 |
| Software | |
| Software Included | <ul><li>Corel Win DVD 10</li><li>Burn Now & DVD Movie Factory</li><li>Win DVD 10</li></ul> |
| Technical Information | |
| Buffer | 2 MB |
| Media Layer Supported | Double-layer |
| Maximum DVD Write Speed | 8x |
| Maximum CD Write Speed | 24x |
| Maximum CD Read Speed | 24x |
| Maximum DVD Read Speed | 8x |
| Maximum CD Rewrite Speed | 16x |
| Platform Supported | PC |
| Optical Media Supported | DVD-RAM/±R/±RW |
| Maximum DVD Rewrite Speed | 8x |
Warranty Information