IBM
Lenovo 1.92 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SAS [12Gb/s SAS] - 3.5" Carrier (4xb7a74947)
- SKU:
- 20591638
- MPN:
- 4xb7a74947
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 1.92 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SAS (12Gb/s SAS) - 3.5" Carrier - Storage System Device Supported - 1 DWPD - Hot Swappable- Storage Capacity: 1.92 TB
- Endurance (DWPD): 1
- Wireless LAN: No
- Drive Interface: SAS
- Drive Interface Standard: 12Gb/s SAS
- Brand: ?Lenovo
- Manufacturer: ?Lenovo
Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 4XB7A74947. Brand Name: Lenovo. Product Name: ThinkSystem DE Series 1.92TB 1DWD 2.5" SSD 2U12. Product Type: Solid State Drive. [Technical Information] Storage Capacity: 1.92 TB. [Drive Performance] Endurance (DWPD): 1. [Network & Communication] Wireless LAN: No. [Interfaces/Ports] Drive Interface: SAS. Drive Interface Standard: 12Gb/s SAS. [Physical Characteristics] Drive Type: Internal. Form Factor: 2.5". Drive Carrier: Yes. Drive Carrier Width: 3.5". Hot Swappable: Yes. [Miscellaneous] Compatibility: ThinkSystem DE4000H Hybrid Storage Array. Device Supported: Storage System.
Features
Compatibility:
ThinkSystem DE4000H Hybrid Storage Array
Storage System
ThinkSystem DE4000H Hybrid Storage Array
Device Supported:
Storage System
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Drive Type | Internal |
| Hot Swappable | Yes |
| Drive Carrier | Yes |
| Drive Carrier Width | 3.5" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Drive Interface | SAS |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkSystem DE Series 1.92TB 1DWD 2.5" SSD 2U12 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB7A74947 |
| Drive Performance | |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1.92 TB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 1.92 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SAS [12Gb/s SAS] - 3.5" Carrier (4xb7a74947)