Lenovo
Lenovo 1 TB Portable Hard Drive - External - Black (0A65621)
- SKU:
- 20415173
- MPN:
- 0a65621
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Optimized for safeguarding essential data while on-the-go, the ThinkPad USB 3.0 1TB Secure Hard Drive (0A65621) offers high-level 256-bit Advanced Encryption Standard (AES) security within a slim, lightweight, self-powered, easy-to-use design.
Features
Package Contents:
- ThinkPad USB 3.0 1TB Secure Hard Drive
- External USB 3.0 Y Extension cable (500mm/19.5in)
- Quick Installation Guide Poster
- Carrying Case
Certifications & Standards:
- UL
- CE
- C-UL
- BSMI
- VCCI
- C-Tick
- FCC
- ICES
System Requirements:
Operating System(s):
- Windows 7
- Windows XP
- Windows Vista
Compatibility:
- Lenovo ThinkCentre Desktops
- Lenovo ThinkPad Notebooks
- Lenovo ThinkPad Edge Notebooks
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.62 oz |
| Product Color | Black |
| External Drive Type | Portable |
| Drive Type | External |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.4" |
| Depth | 4.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Optimized for safeguarding essential data while on-the-go, the ThinkPad USB 3.0 1TB Secure Hard Drive (0A65621) offers high-level 256-bit Advanced Encryption Standard (AES) security within a slim, lightweight, self-powered, easy-to-use design. |
| Product Type | Hard Drive |
| Product Name | ThinkPad USB 3.0 1TB Secure Hard Drive |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 0A65621 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Drive Performance | |
| BUS Powered | Yes |
| Maximum External Data Transfer Rate | 5120 MB/s (40 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| Technical Information | |
| Features | 256-bit AES Encryption |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported | PC |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 1 TB Portable Hard Drive - External - Black (0A65621)