Lenovo
Lenovo 100e Windows 2nd Gen 81M80089US 11.6" Netbook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4020 Dual-core [2 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 128 GB SSD - Black
- SKU:
- 19753540
- MPN:
- 81m80089us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/10/2023 02:06:26 PM PST
- Stock Update:
- 03/10/2023 02:06:26 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 100e Windows 2nd Gen 81M80089US 11.6" Netbook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4020 Dual-core (2 Core) 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 4 GB On-Board Memory - 128 GB SSD - Black- Experience responsive performance, power, adaptability and fun with Intel Celeron 1.10 GHz processor
- 4 GB memory for smooth multitasking
- The 11.6" 1366 x 768 screen provides a great movie watching experience
- 128 GB total SSD capacity keeps your running programs active while your computer resumes from suspension in seconds
- 10 Hours battery run time helps you stay unwired and work longer non-stop
- Standing screen display size: ?11.6 Inches
- Screen Resolution: ?1366 x 768
- Max Screen Resolution: ?1366 x 768 Pixels
- Processor: ?1.1 GHz celeron_n4020
- RAM: ?LPDDR4
- Hard Drive: ?128 GB SSD
- Graphics Coprocessor: ?Intel UHD Graphics 600
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?UHD Graphics 600
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?100e Windows 2nd Gen
- Item model number: ?81M80089US
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 11
- Item Weight: ?3.39 pounds
- Product Dimensions: ?8 x 11.4 x 0.78 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?8 x 11.4 x 0.78 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?1
- Optical Drive Type: ?No
A real class act
When you need a durable laptop that withstands the rigors of the classroom, the Windows version of the Lenovo 100e (2nd Gen) laptop won't disappoint. This 11.6" device includes access to tons of educational apps for students and teachers.
Package Contents:
Features
Package Contents:
100e Windows 2nd Gen 81M80089US Netbook AC Adapter
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N4020 |
| Maximum Turbo Speed | 2.80 GHz |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.67 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.78" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Battery Energy | 42 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| System Memory Speed | 2400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4 |
| On-board Memory | 4 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 600 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | A real class act When you need a durable laptop that withstands the rigors of the classroom, the Windows version of the Lenovo 100e (2nd Gen) laptop won't disappoint. This 11.6" device includes access to tons of educational apps for students and teachers. |
| Product Type | Netbook |
| Product Name | 100e Windows 2nd Gen 81M80089US Netbook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81M80089US |
| Product Model | 81M80089US |
| Product Line | 100e Windows 2nd Gen |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 100e Windows 2nd Gen 81M80089US 11.6" Netbook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4020 Dual-core [2 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 128 GB SSD - Black