Lenovo
Lenovo ThinkCentre M630e 10YM004QUS Desktop Computer - Intel Core i5 8th Gen i5-8265U 1.60 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB SSD - Tiny - Black
- SKU:
- 18314792
- MPN:
- 10ym004qus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo - Lenovo ThinkCentre M630e 10YM Tiny - 1 x Core i5 8265U / 1.6 GHz - RAM 8 GB - SSD 256 GB - TCG Opal Encryption, NVMe - UHD Graphics 620 - GigE - WLAN: 802.11ac, Bluetooth 4.2 - Win 10 Pro 64-bit - monitor: none - keyboard: US - TopSellerFeatures
Country of Origin:
China
China
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Model | i5-8265U |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 2.91 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 7" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.4" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.1 Gen1(Type C) |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.1 Ports | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Full-Featured Micro Desktops M Series Tiny desktops provide big-business performance with impressive processing power and 15 months of platform stability- all while remaining energy-efficient and saving you space. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M630e 10YM004QUS Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 10YM004QUS |
| Product Model | 10YM004QUS |
| Product Series | M630e |
| Product Line | ThinkCentre |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M630e 10YM004QUS Desktop Computer - Intel Core i5 8th Gen i5-8265U 1.60 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB SSD - Tiny - Black