Lenovo
Lenovo ThinkCentre M70a 11CK002VUS All-in-One Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10400 Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB SSD - 21.5" Full HD 1920 x 1080 Touchscreen Display
- SKU:
- 18462281
- MPN:
- 11ck002vus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkCentre M70a 11CK002VUS All-in-One Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10400 Hexa-core (6 Core) 2.90 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB SSD - 21.5" Full HD 1920 x 1080 Touchscreen- Intel Core i5 2.90 GHz processor provides you the solid performance to watch videos, play games, and on the same node its adaptability makes you more productive
- 16 GB memory will run the heaviest applications swiftly. Capable of handling software of any genre including complex graphic tools, construction apps, and HD audio/video content.
- 512 GB SSD is enough to store your favorite songs, movies, pictures, and essential documents
- Super multi-format DVD drive for all your optical media and video recording needs; plays and burns DVDs and CDs
- Watch and enjoy movies with friends and loved ones on 21.5" diagonal display with 1920 x 1080 resolution
- Intel UHD Graphics 630 shared graphic card for lag-free and smooth performance
- It's Windows 10 Pro operating system offers powerful platform to efficiently run routine applications
- Standing screen display size: ?21.5 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?2.9 GHz core_i5
- RAM: ?16 GB DDR4
- Hard Drive: ?512 GB Flash Memory Solid State
- Graphics Coprocessor: ?Intel UHD Graphics 630
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?UHD Graphics 630
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ac
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?ThinkCentre M70a
- Item model number: ?11CK002VUS
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?16.18 pounds
- Product Dimensions: ?7.9 x 19.3 x 18.3 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?7.9 x 19.3 x 18.3 inches
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Optical Drive Type: ?DVD-Writer
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkCentre M70a 11CK002VUS All-in-One Computer Keyboard Mouse
Business
Application/Usage:
Business
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10400 |
| Maximum Turbo Speed | 4.30 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 16.18 lb |
| Height | 18.3" |
| Width | 19.3" |
| Depth | 7.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 21.5" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | M AIO Series Desktops | Enterprise space-savers With their minimal footprint, professional appearance, and enterprise-level productivity, these all-in-ones are a welcome addition to the corporate des |
| Product Type | All-in-One Computer |
| Product Name | ThinkCentre M70a 11CK002VUS All-in-One Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11CK002VUS |
| Product Model | 11CK002VUS |
| Product Series | M70a |
| Product Line | ThinkCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 512GB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M70a 11CK002VUS All-in-One Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10400 Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB SSD - 21.5" Full HD 1920 x 1080 Touchscreen Display