Lenovo
Lenovo ThinkCentre M90q 11CR000KUS Desktop Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10500 Hexa-core [6 Core] 3.10 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB SSD - Tiny - Raven Black
- SKU:
- 18400281
- MPN:
- 11cr000kus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
M90 Tiny W10P,I5,8GB,256GB SSD,3YR- UPC: 194778917995
- Weight: 8.450 lbs
- Brand: Lenovo
- Item model number: 11CR000KUS
- Operating System: Unknown
- Processor Brand: Unknown
M90 TINY W10P,I5,8GB,256GB SSD,3YR
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkCentre M90q 11CR000KUS Desktop Computer Keyboard Mouse
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10500 |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3.10 GHz |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 256GB |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Product Color | Raven Black |
| Height | 1.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M90q 11CR000KUS Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11CR000KUS |
| Product Model | 11CR000KUS |
| Product Series | M90q |
| Product Line | ThinkCentre |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M90q 11CR000KUS Desktop Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10500 Hexa-core [6 Core] 3.10 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB SSD - Tiny - Raven Black