Lenovo
Lenovo ThinkCentre M70t 11DA001TUS Desktop Computer - Intel Core i7 10th Gen i7-10700 Octa-core [8 Core] 2.90 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - Tower
- SKU:
- 18337854
- MPN:
- 11da001tus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
M70T,W10P,I7,16GB,1TB,3YR- UPC: 195235519417
- Weight: 16.400 lbs
- Brand: Lenovo
- Item model number: 11DA001TUS
M70T,W10P,I7,16GB,1TB,3YR
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkCentre M70t 11DA001TUS Desktop Computer Keyboard Mouse
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified 8
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i7-10700 |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 9.35 lb |
| Height | 11" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 11.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3 Year Premier Support |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | Up to 2 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 520 |
| Graphics Memory Technology | GDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M70t 11DA001TUS Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11DA001TUS |
| Product Model | 11DA001TUS |
| Product Series | M70t |
| Product Line | ThinkCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Hard Drive Configuration | 1 x 1TB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type C |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports (Front) | 2 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Front) | 2 |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M70t 11DA001TUS Desktop Computer - Intel Core i7 10th Gen i7-10700 Octa-core [8 Core] 2.90 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - Tower