Lenovo
Lenovo ThinkCentre M70t 11DA002HUS Desktop Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10400 Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB SSD - Tower - Black
- SKU:
- 18911979
- MPN:
- 11da002hus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkCentre M710 Tower The power To drive your business. Extremley powerful, easy to manage, and configurable,ThinkCentre M710 Tower can be tailored to meet your computing needs today-and tomorrow. Boasting the latest performance and storage technology, this tower is super fast, responsive, and efficient. As well as being able to empower you and your business, it comes with robust security features to safeguard your critical data and the built-in reliability your organization can count on.Lenovo ThinkCentre Desktop Tower Computer, Intel Core i5 i5-10400, 16GB RAM, 256GB SSD, DVD Writer, Windows 10 Pro, Black, 11DA002HUS Intel Core i5 2.90 GHz processor provides you the solid performance to watch videos, play games, and on the same node its adaptability makes you more productive With 16 GB of memory, users can run many programs without losing execution 256 GB SSD keeps your running programs active while your computer resumes from suspension in seconds With DVD-Writer instantly access your favorite music, movies, data or other content on the discs Intel UHD Graphics 630 shared graphic card for lag-free and smooth performance With Windows 10 Pro edition, enjoy your favorite content all at once on a larger view edge browser. Share your thoughts with the world by writing directly on web pages.
Package Contents:
- ThinkCentre M70t
- Keyboard
- Mouse
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Security Slot
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkCentre M70t
- Keyboard
- Mouse
Environmental Certification:
TCO Certified 8.0
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Security Slot
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10400 |
| Maximum Turbo Speed | 4.30 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 10.58 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 13.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 5.7" |
| Depth | 11.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkCentre M710 Tower The power To drive your business. Extremley powerful, easy to manage, and configurable,ThinkCentre M710 Tower can be tailored to meet your computing needs today-and tomorrow. Boasting the latest performance and storage technology, this tower is super fast, responsive, and efficient. As well as being able to empower you and your business, it comes with robust security features to safeguard your critical data and the built-in reliability your organization can count on. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M70t |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11DA002HUS |
| Product Model | 11DA002HUS |
| Product Series | M70t |
| Product Line | ThinkCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 256GB M.2 2280 PCIe x4 NVMe Opal |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB 3.2 Type-C Gen 1 (15W charging) |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M70t 11DA002HUS Desktop Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10400 Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB SSD - Tower - Black