Lenovo
Lenovo ThinkCentre M70s 11DC001RUS Desktop Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10400 Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB SSD - Small Form Factor
- SKU:
- 18555088
- MPN:
- 11dc001rus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkCentre M70s DDR4-SDRAM i5-10400 SFF 10th gen Intel Core i5 16 GB 256 GB SSD Windows 10 Pro PC Black- Lenovo ThinkCentre M70s DDR4-SDRAM i5-10400 SFF 10th gen Intel Core i5 16 GB 256 GB SSD Windows 10 Pro PC Black :
- Processor: ?2.9 GHz core_i5
- RAM: ?16 GB DDR4
- Hard Drive: ?256 GB flash_memory_solid_state
- Graphics Coprocessor: ?Intel UHD Graphics 630
- Chipset Brand: ?Intel
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?11DC001RUS
- Item model number: ?11DC001RUS
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?30 pounds
- Package Dimensions: ?13.5 x 11.4 x 3.6 inches
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
Lenovo ThinkCentre M70s. Processor frequency: 2.9 GHz, Processor family: 10th gen Intel Core i5, Processor model: i5-10400. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD, Optical drive type: DVDRW. On-board graphics adapter model: Intel UHD Graphics 630. Operating system installed: Windows 10 Pro, Operating system architecture: 64-bit. Power supply: 260 W. Chassis type: SFF. Product type: PC. Product colour: Black
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkCentre M70s 11DC001RUS Desktop Computer Keyboard Mouse
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
China
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified 8
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10400 |
| Maximum Turbo Speed | 4.30 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 256GB |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 11.68 lb |
| Height | 13.4" |
| Width | 3.6" |
| Depth | 11.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M70s 11DC001RUS Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11DC001RUS |
| Product Model | 11DC001RUS |
| Product Series | M70s |
| Product Line | ThinkCentre |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M70s 11DC001RUS Desktop Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10400 Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB SSD - Small Form Factor