Lenovo
Lenovo ThinkSmart Hub for Microsoft Teams Rooms (11h10008us)
- SKU:
- 18331608
- MPN:
- 11h10008us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Built for teamwork
The ThinkSmart Hub makes collaborating easy, whether it's across town or around the globe. Start your meetings on time, manage your cables, communicate via voice and chat in real time on Microsoft Teams, and share control with the rotatable display. Designed for small- and medium-sized rooms, this smart room device easily scales across a range of room sizes with a mix of curated accessories, providing a solution for a variety of environments.
Save time & money
With one-touch meeting start, participants can avoid dial-in delays and begin collaborating immediately via the ThinkSmart Hub. IT professionals can use the ThinkSmart Manager console to deploy, monitor, manage, and troubleshoot all Hub devices from one centralized location, while optional Smart Office Professional Services provide additional, personalized support.
Clear & clean audio, video, and workspace
Don't miss a word- the ThinkSmart Hub's four built-in, premium-tuned 3W speakers and four dual-array mics will fill the meeting room and participants' remote locations with crystal-clear audio. The 10.1 inch antiglare, smudge-resistant display features FHD (1920 x 1200) resolution and 320 Nits brightness. And the device has a minimal footprint and a clutter-reducing single-cable mechanism.
Collaborate fearlessly
The ThinkSmart Hub for Microsoft Teams is backed by ThinkShield-the most comprehensive, end-to-end security solution on the market. Combining industry-leading secure hardware, software, services, and processes, ThinkShield protects your privacy and your data. Keep your collaboration secure.
Package Contents:
- ThinkSmart Hub for Microsoft Teams
- AC Adapter
- ThinkSmart One Cable (port connectivity hub)
- Quick Start guide
Features
- ThinkSmart Hub for Microsoft Teams
- AC Adapter
- ThinkSmart One Cable (port connectivity hub)
- Quick Start guide
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.45 lb |
| Height | 7.3" |
| Width | 9.4" |
| Depth | 7.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| HDMI In | Yes |
| USB | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Number of Audio Line In | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Features Built for teamwork The ThinkSmart Hub makes collaborating easy, whether it's across town or around the globe. Start your meetings on time, manage your cables, communicate via voice and chat in real time on Microsoft Teams, and share control with the rotatable display. Designed for small- and medium-sized rooms, this smart room device easily scales across a range of room sizes with a mix of curated accessories, providing a solution for a variety of environments. Save time & money With one-touch meeting start, participants can avoid dial-in delays and begin collaborating immediately via the ThinkSmart Hub. IT professionals can use the ThinkSmart Manager console to deploy, monitor, manage, and troubleshoot all Hub devices from one centralized location, while optional Smart Office Professional Services provide additional, personalized support. Clear & clean audio, video, and workspace Don't miss a word- the ThinkSmart Hub's four built-in, premium-tuned 3W speakers and four dual-array mics will fill the meeting room and participants' remote locations with crystal-clear audio. The 10.1 inch antiglare, smudge-resistant display features FHD (1920 x 1200) resolution and 320 Nits brightness. And the device has a minimal footprint and a clutter-reducing single-cable mechanism. Collaborate fearlessly The ThinkSmart Hub for Microsoft Teams is backed by ThinkShield-the most comprehensive, end-to-end security solution on the market. Combining industry-leading secure hardware, software, services, and processes, ThinkShield protects your privacy and your data. Keep your collaboration secure. |
| Product Type | Video Conference Equipment |
| Product Name | ThinkSmart Hub for Microsoft Teams Rooms |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11H10008US |
| Product Line | ThinkSmart Hub |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Audio | |
| Speaker Form Factor | Internal |
Warranty Information