Lenovo
Lenovo ThinkSmart Hub Gen 2 for Zoom Rooms (11H30009US)
- SKU:
- 18335532
- MPN:
- 11h30009us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Facilitate simply. Facilitate simplicity.
Built for collaboration, the ThinkSmart Hub makes meeting management easy, whether you're running, attending, or supporting them. Start on time, manage your cables, communicate via voice and chat in real time on Zoom, and share control with the rotatable display. Designed for small- and medium-sized rooms, this smart room device easily scales across a range of room sizes with a mix of curated accessories, providing a solution for a variety of environments.
Keep meetings productive
Delays can be costly; save time and money with the ThinkSmart Hub's one-touch meeting start. Your group can avoid dial-in delays and begin collaborating immediately. Additionally, the ThinkSmart Manager console enables IT professionals to deploy, monitor, manage, and troubleshoot all Hub devices from one centralized location, while optional Smart Office Professional Services provide additional, personalized support.
Clear, clean videoconference quality
Fill conference rooms with the outstanding sound quality of four built-in, premium-tuned 3W speakers, and four dual-array mics that make it seem as if every participant is in the same room. Share video in FHD (1920 x 1200) resolution and 320 Nits brightness on the 10.1 inch antiglare, smudge-resistant display. All from a device with a minimal footprint and a clutter-reducing single-cable mechanism.
Collaborate securely
The ThinkSmart Hub for Zoom Rooms is backed by ThinkShield-the most comprehensive, end-to-end security solution on the market. Combining industry-leading secure hardware, software, services, and processes, ThinkShield protects your privacy and your data. Collaborate without fear.
Package Contents:
- ThinkSmart Hub for Zoom Rooms
- AC Adapter
- ThinkSmart One Cable (port connectivity hub)
- Quick start guide
Features
- ThinkSmart Hub for Zoom Rooms
- AC Adapter
- ThinkSmart One Cable (port connectivity hub)
- Quick start guide
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.45 lb |
| Height | 7.3" |
| Width | 9.4" |
| Depth | 7.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| HDMI In | Yes |
| USB | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Number of Audio Line In | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Features Facilitate simply. Facilitate simplicity. Built for collaboration, the ThinkSmart Hub makes meeting management easy, whether you're running, attending, or supporting them. Start on time, manage your cables, communicate via voice and chat in real time on Zoom, and share control with the rotatable display. Designed for small- and medium-sized rooms, this smart room device easily scales across a range of room sizes with a mix of curated accessories, providing a solution for a variety of environments. Keep meetings productive Delays can be costly; save time and money with the ThinkSmart Hub's one-touch meeting start. Your group can avoid dial-in delays and begin collaborating immediately. Additionally, the ThinkSmart Manager console enables IT professionals to deploy, monitor, manage, and troubleshoot all Hub devices from one centralized location, while optional Smart Office Professional Services provide additional, personalized support. Clear, clean videoconference quality Fill conference rooms with the outstanding sound quality of four built-in, premium-tuned 3W speakers, and four dual-array mics that make it seem as if every participant is in the same room. Share video in FHD (1920 x 1200) resolution and 320 Nits brightness on the 10.1 inch antiglare, smudge-resistant display. All from a device with a minimal footprint and a clutter-reducing single-cable mechanism. Collaborate securely The ThinkSmart Hub for Zoom Rooms is backed by ThinkShield-the most comprehensive, end-to-end security solution on the market. Combining industry-leading secure hardware, software, services, and processes, ThinkShield protects your privacy and your data. Collaborate without fear. |
| Product Type | Video Conference Equipment |
| Product Name | ThinkSmart Hub Gen 2 for Zoom Rooms |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11H30009US |
| Product Line | ThinkSmart Hub |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Audio | |
| Speaker Form Factor | Internal |
Warranty Information