Lenovo
Lenovo ThinkCentre M75q Gen 2 11JJ00APUS Desktop Computer - AMD Ryzen 5 PRO 4650GE 3.30 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Tiny - Black
- SKU:
- 19122931
- MPN:
- 11jj00apus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/25/2022 10:13:41 AM PST
- Stock Update:
- 10/25/2022 10:13:41 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkCentre
M Tiny Series
Compact yet full-featured desktops
Tiny in name but not in nature, M Series Tiny desktops deliver big-business performance with impressive processing power and platform stability. Both durable and energy efficient, they require very little space, too.
Power with peace of mind
Small enough to fit almost anywhere, M Series Tiny desktops give you the power to handle anything-from multitasking and multimedia to graphic design and high finance. They also come with the assurance that any future hardware changes will not affect the preloaded software image for up to 12 months, enabling you to plan ahead.
Durability meets versatility
Proudly carrying the Think name, these 1L PCs have undergone over 200 rigorous quality checks. Just as impressive, the Tiny can slide into the back of a ThinkCentre Tiny-in-One display (sold separately), transforming into a modular all-in-one PC. This versatile solution gives you the power to customize and upgrade your system however you like.
Package Contents:
- ThinkCentre M75q Gen 2 11JJ00APUS
- AC Adapter
- Keyboard
- Mouse
Features
- ThinkCentre M75q Gen 2 11JJ00APUS
- AC Adapter
- Keyboard
- Mouse
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Security Slot
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 4650GE |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | PRO 500 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3-year, Onsite |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkCentre M Tiny Series Compact yet full-featured desktops Tiny in name but not in nature, M Series Tiny desktops deliver big-business performance with impressive processing power and platform stability. Both durable and energy efficient, they require very little space, too. Power with peace of mind Small enough to fit almost anywhere, M Series Tiny desktops give you the power to handle anything-from multitasking and multimedia to graphic design and high finance. They also come with the assurance that any future hardware changes will not affect the preloaded software image for up to 12 months, enabling you to plan ahead. Durability meets versatility Proudly carrying the Think name, these 1L PCs have undergone over 200 rigorous quality checks. Just as impressive, the Tiny can slide into the back of a ThinkCentre Tiny-in-One display (sold separately), transforming into a modular all-in-one PC. This versatile solution gives you the power to customize and upgrade your system however you like. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M75q Gen 2 11JJ00APUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11JJ00APUS |
| Product Model | 11JJ00APUS |
| Product Series | M75q Gen 2 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 256GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® 3.2 Gen 1 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | RTL8111HN |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information