Lenovo
Lenovo ThinkCentre M75q Gen 2 11JN002MUS Desktop Computer - AMD Ryzen 5 PRO 5650GE Hexa-core [6 Core] 3.40 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB NVMe M.2 PCI Express SSD - Tiny - Black
- SKU:
- 18510330
- MPN:
- 11jn002mus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
POWERED FOR PRODUCTIVITY, ROCK-SOLID RELIABILITY Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use, and productivity-not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these business systems do the rest. Lenovo ThinkCentre M75q Gen 2 11JN002MUS Desktop Computer - AMD Ryzen 5 PRO 5650GE Hexa-core (6 Core) 3.40 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB NVMe M.2 PCI Express SSD - Tiny - BlackWith Ryzen 5 PRO processor save time and do all the things you want to do in less time 8 GB DDR4 SDRAM memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking 256 GB SSD keeps your running programs active while your computer resumes from suspension in seconds With No instantly access your favorite music, movies, data or other content on the discs AMD Radeon Graphics shared graphic card for watching HD videos, editing pictures, and complex office applications With Windows 10 Pro edition, enjoy your favorite content all at once on a larger view edge browser. Share your thoughts with the world by writing directly on web pages.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkCentre M75q Gen 2 11JN002MUS Desktop Computer USB Traditional Keyboard USB Calliope Mouse Stand AC Adapter
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Security Slot
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Security Slot
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5650GE |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | PRO 500 chipset |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Depth | 0.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | POWERED FOR PRODUCTIVITY, ROCK-SOLID RELIABILITY Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use, and productivity-not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these business systems do the rest. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M75q Gen 2 11JN002MUS Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11JN002MUS |
| Product Model | 11JN002MUS |
| Product Series | M75q Gen 2 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M75q Gen 2 11JN002MUS Desktop Computer - AMD Ryzen 5 PRO 5650GE Hexa-core [6 Core] 3.40 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB NVMe M.2 PCI Express SSD - Tiny - Black