Lenovo
Lenovo ThinkCentre M75q Gen 2 11JN007FUS Desktop Computer - AMD Ryzen 3 PRO 5350GE Quad-core [4 Core] 3.60 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Tiny - Black
- SKU:
- 19307784
- MPN:
- 11jn007fus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PREMIUM PERFORMANCE, SOLID RELIABILITY
Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest
Package Contents:
- ThinkCentre M75q Gen 2 11JN007FUS
- Keyboard
- Mouse
- AC Adapter
- Vertical Stand
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Security Slot
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkCentre M75q Gen 2 11JN007FUS
- Keyboard
- Mouse
- AC Adapter
- Vertical Stand
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Security Slot
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5350GE |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Ryzen 3 PRO |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | PRO 500 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3-year, Onsite |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | PREMIUM PERFORMANCE, SOLID RELIABILITY Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M75q Gen 2 11JN007FUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11JN007FUS |
| Product Model | 11JN007FUS |
| Product Series | M75q Gen 2 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 256GB M.2 2280 NVMe Opal |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 1 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | RTL8111FP |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M75q Gen 2 11JN007FUS Desktop Computer - AMD Ryzen 3 PRO 5350GE Quad-core [4 Core] 3.60 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Tiny - Black