Lenovo
Lenovo ThinkCentre M90a 11JX0006US All-in-One Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10500 Hexa-core [6 Core] 3.10 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB SSD - 23.8" Full HD 1920 x 1080 - Desktop
- SKU:
- 18870170
- MPN:
- 11jx0006us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkCentre M90a 11JX0006US All-in-One Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10500 Hexa-core (6 Core) 3.10 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB SSD - 23.8" Full HD 1920 x 1080 - Desktop - Wi- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i5
- Processor Generation: 10th Gen
- Processor Model: i5-10500
- Processor Core: Hexa-core (6 Core)
- Standing screen display size: ?23.8 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?3.1 GHz core_i5
- RAM: ?16 GB DDR4
- Hard Drive: ?512 GB Solid State Hard Drive
- Graphics Coprocessor: ?Intel UHD Graphics 630
- Chipset Brand: ?Intel
- Wireless Type: ?802.11ab
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?11JX0006US
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?6
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Hard Drive Interface: ?Solid State
Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 11JX0006US. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkCentre. Product Series: M90a. Product Model: 11JX0006US. Product Name: ThinkCentre M90a 11JX0006US All-in-One Computer. Product Type: All-in-One Computer. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor Generation: 10th Gen. Processor Model: i5-10500. Processor Core: Hexa-core (6 Core). Processor Speed: 3.10 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.50 GHz. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Maximum Memory Supported: 32 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 2. [Storage] Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. Solid State Drive Configuration: 1 x 512GB. Optical Drive Type: DVD-Writer. [Display & Graphics] Screen Size: 23.8". Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics 630. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Bluetooth: Yes. [Input Devices] Keyboard Localization: English (US). [Built-in Devices] Webcam: Yes. [Interfaces/Ports] VGA: Yes. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Power Description] Input Voltage: 120 V AC. 230 V AC. Maximum Power Supply Wattage: 170 W. [Physical Characteristics] Form Factor: Desktop. Height: 19.4". Width: 21.3". Depth: 7.9". Weight (Approximate): 17.26 lb. [Miscellaneous] Package Contents: ThinkCentre M90a 11JX0006US All-in-One ComputerKeyboardMouse. [Warranty] Limited Warranty: 3 Year.
Features
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 170 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10500 |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3.10 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 17.26 lb |
| Height | 19.4" |
| Width | 21.3" |
| Depth | 7.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 23.8" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | All-in-One Computer |
| Product Name | ThinkCentre M90a 11JX0006US All-in-One Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11JX0006US |
| Product Model | 11JX0006US |
| Product Series | M90a |
| Product Line | ThinkCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 512GB |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information