Lenovo
Lenovo ThinkCentre M60e 11LV008RUS Desktop Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-1035G1 Quad-core [4 Core] 1 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 3.0 x4 SSD - Tiny - Black
- SKU:
- 19306868
- MPN:
- 11lv008rus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
M Tiny Series Desktops | Compact yet full-featured desktops
Tiny in name but not in nature, M Series Tiny desktops deliver big-business performance with impressive processing power and platform stability. both durable and energy efficient, they require very little space, too.
Package Contents:
- ThinkCentre M60e 11LV008RUS
- Keyboard
- Mouse
- Stand
- AC Adapter
Features
Systems Management:
No vPro Support
Yes
Security Slot
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
No vPro Support
Package Contents:
- ThinkCentre M60e 11LV008RUS
- Keyboard
- Mouse
- Stand
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Features:
Security Slot
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-1035G1 |
| Maximum Turbo Speed | 3.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | Base Warranty 1-year, Onsite |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | M Tiny Series Desktops | Compact yet full-featured desktops Tiny in name but not in nature, M Series Tiny desktops deliver big-business performance with impressive processing power and platform stability. both durable and energy efficient, they require very little space, too. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M60e 11LV008RUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11LV008RUS |
| Product Model | 11LV008RUS |
| Product Series | M60e |
| Product Line | ThinkCentre |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® 3.2 Gen 1 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M60e 11LV008RUS Desktop Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-1035G1 Quad-core [4 Core] 1 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 3.0 x4 SSD - Tiny - Black