Lenovo
Lenovo ThinkCentre M70q Gen 2 11MY000UUS Desktop Computer - Intel Core i7 11th Gen i7-11700T Octa-core [8 Core] 1.40 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Tiny - Black
- SKU:
- 18397635
- MPN:
- 11my000uus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkCentre M70q Gen 2 11MY000UUS Desktop Computer - Intel Core i7 11th Gen i7-11700T Octa-core (8 Core) 1.40 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Tiny - Black - Intel- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 11th Gen
- Processor Model: i7-11700T
- Processor Core: Octa-core (8 Core)
- Processor: ?1.4 GHz core_i7
- RAM: ?16 GB
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?11MY000UUS
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?8.05 pounds
- Package Dimensions: ?19 x 10.5 x 5.75 inches
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
PREMIUM PERFORMANCE, SOLID RELIABILITY Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 11MY000UUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkCentre. Product Series: M70q Gen 2. Product Model: 11MY000UUS. Product Name: ThinkCentre M70q Gen 2. Product Type: Desktop Computer. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 11th Gen. Processor Model: i7-11700T. Processor Core: Octa-core (8 Core). Processor Speed: 1.40 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.60 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. Chipset Model: B560. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Maximum Memory Supported: 64 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 2. [Storage] Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe. Solid State Drive Configuration: 1 x 256GB. SSD Form Factor: M.2. [Display & Graphics] Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics 750. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] LAN Manufacturer: Intel. LAN Model: I219-V. Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Bluetooth: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI (Rear): Yes. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2. Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 3. USB Type-C (Front): Yes. USB Type-C Detail: 1x USB-C 3.2 Gen 1. DisplayPort (Rear): Yes. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Architecture: 64-bit. [Physical Characteristics] Color: Black. Form Factor: Tiny
Package Contents:
- ThinkCentre M70q Gen 2
- Power Adapter
Features
- ThinkCentre M70q Gen 2
- Power Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11700T |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B560 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 750 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | PREMIUM PERFORMANCE, SOLID RELIABILITY Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M70q Gen 2 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11MY000UUS |
| Product Model | 11MY000UUS |
| Product Series | M70q Gen 2 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 256GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 1 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | I219-V |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information