Lenovo
Lenovo ThinkCentre M75s Gen 2 11R8001SUS Desktop Computer - AMD Ryzen 5 PRO 5650G Hexa-core [6 Core] 3.90 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB NVMe M.2 PCI Express SSD - Small Form Factor - Black
- SKU:
- 18829888
- MPN:
- 11r8001sus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkCentre M75s Gen 2 11R8001SUS Desktop Computer - AMD Ryzen 5 PRO 5650G Hexa-core (6 Core) 3.90 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB NVMe M.2 PCI Express SSD - Small Form Factor - Black- With Ryzen 5 PRO processor save time and do all the things you want to do in less time
- 8 GB DDR4 SDRAM memory to handle complex applications simultaneously
- 256 GB SSD keeps your running programs active while your computer resumes from suspension in seconds
- Super multi-format DVD drive for all your optical media and video recording needs; plays and burns DVDs and CDs
- Working in different apps while keeping an eye on social media has never been easier; with Windows 10 Pro OS, you can now snap up to four apps to any location on the screen for effortless multitasking. You can even create individual desktops for specific projects and tasks.
- Processor: ?3.9 GHz
- RAM: ?DDR4
- Hard Drive: ?256 GB Flash Memory Solid State
- Graphics Coprocessor: ?AMD Radeon Graphics
- Chipset Brand: ?AMD
- Card Description: ?Radeon Graphics
- Number of USB 2.0 Ports: ?4
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?ThinkCentre M75s Gen 2
- Item model number: ?11R8001SUS
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?11.68 pounds
- Product Dimensions: ?11.7 x 3.7 x 13.4 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?11.7 x 3.7 x 13.4 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?AMD
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Optical Drive Type: ?DVD-Writer
POWERED FOR PRODUCTIVITY, ROCK-SOLID RELIABILITY
Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use, and productivity-not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these business systems do the rest.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkCentre M75s Gen 2 11R8001SUS Desktop Computer USB Traditional Keyboard USB Calliope Mouse Stand
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Security Slot
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
TCO Certified Desktops 8
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Security Slot
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5650G |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 3.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | PRO565 Chipset |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 11.68 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 13.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.7" |
| Depth | 11.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | POWERED FOR PRODUCTIVITY, ROCK-SOLID RELIABILITY Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use, and productivity-not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these business systems do the rest. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M75s Gen 2 11R8001SUS Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11R8001SUS |
| Product Model | 11R8001SUS |
| Product Series | M75s Gen 2 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M75s Gen 2 11R8001SUS Desktop Computer - AMD Ryzen 5 PRO 5650G Hexa-core [6 Core] 3.90 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB NVMe M.2 PCI Express SSD - Small Form Factor - Black