Lenovo
Lenovo ThinkSmart Bluetooth Sound Bar Speaker (11RTZ9C8US)
- SKU:
- 18374941
- MPN:
- 11rtz9c8us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkSmart Bar XL - video conferencing kitKey Features and Benefits: Outstanding sound Ensure everyone is heard loud and clear during calls and video conferences. ThinkSmart Bar's four stereo speakers deliver lifelike clarity at an incredible intensity. Its four built-in beamforming microphones make for an immersive meeting room or home office audio experience, thanks to 180 wide-angle coverage. Additionally, the integrated digital signal processing (DSP) noise cancellation eliminates distracting echoes and background noises. Super scalability From huddle rooms to boardrooms to home offices, ThinkSmart Bar accommodates a wide range of room sizes. Seamless integration The lightweight ThinkSmart Bar can be set up as a tabletop/desktop device or mounted to a wall or display. Its sophisticated design and compatibility with Microsoft Teams Rooms and Zoom Rooms mean it fits in any environment. It integrates easily with a computing device or can be set up as a standalone device.
Features
Unified Communications Platform:
Microsoft Teams
Zoom
Application/Usage:
Video Conferencing
Meeting Room
Huddle Space
Boardroom
Specs
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | AC Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 4.19 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 2.2" |
| Width | 31.5" |
| Depth | 3.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Outstanding sound Ensure everyone is heard loud and clear during calls and video conferences. ThinkSmart Bar's four stereo speakers deliver lifelike clarity at up to 97dB intensity. Its four built-in beamforming microphones make for an immersive meeting room or home office audio experience, thanks to 180° wide-angle coverage. Additionally, the integrated digital signal processing (DSP) noise cancellation eliminates distracting echoes and background noises. Super scalability From huddle rooms to boardrooms to home offices, ThinkSmart Bar accommodates a wide range of room sizes. Two additional satellite mics with 6m / 19.7' cable are available with an X-Large room solution. Integrates seamlessly About the weight of a small laptop ( 1.9kg/4.2lbs), the ThinkSmart Bar can sit on any table or desk. It can also be fixed permanently to a wall, TV, or monitor. Managing it is a breeze, too - simply connect it to a conference room management console, such as ThinkSmart Core, for an optimal and user-friendly conference call experience. |
| Product Type | Video Conference Equipment |
| Product Name | ThinkSmart Bar XL with Mic |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11RTZ9C8US |
| Product Line | ThinkSmart Bar XL |
| Technical Information | |
| Features |
|
| Room Size | Extra Large |
| Audio | |
| Microphone Form Factor | Internal |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkSmart Bluetooth Sound Bar Speaker (11RTZ9C8US)