Lenovo
Lenovo ThinkSmart Core 11RXS02802 Desktop Computer - Intel Core i5 11th Gen i5-1145G7E Quad-core [4 Core] 1.50 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB NVMe M.2 PCI Express PCI Express NVMe 3.0 x4 SSD
- SKU:
- 19040636
- MPN:
- 11rxs02802
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
LENOVO THINKSMART CORE (Zoom)- UPC: 196800268761
- Weight: 5.650 lbs
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?11RXS02802
LENOVO THINKSMART CORE (ZOOM)
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkSmart Core 11RXS02802 Desktop Computer AC Adapter
Yes
Business
Security Slot
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Business
Features:
Security Slot
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1145G7E |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.43 lb |
| Product Color |
|
| Height | 0.1" |
| Width | 0.4" |
| Depth | 0.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Size | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkSmart Core 11RXS02802 Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11RXS02802 |
| Product Model | 11RXS02802 |
| Product Line | ThinkSmart Core |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Configuration | 256GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 1;1x USB-C 3.2 Gen 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkSmart Core 11RXS02802 Desktop Computer - Intel Core i5 11th Gen i5-1145G7E Quad-core [4 Core] 1.50 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB NVMe M.2 PCI Express PCI Express NVMe 3.0 x4 SSD