Lenovo
Lenovo ThinkCentre M90t Gen 3 11TN001QUS Desktop Computer - Intel Core i5 12th Gen i5-12500 3 GHz - 8 GB RAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD
- SKU:
- 19096291
- MPN:
- 11tn001qus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PREMIUM PERFORMANCE, SOLID RELIABILITY
Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest.
Specs
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-12500 |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 256GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3YR Premier NBD <p></p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | PREMIUM PERFORMANCE, SOLID RELIABILITY Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M90t Gen 3 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11TN001QUS |
| Product Model | 11TN001QUS |
| Product Series | M90t Gen 3 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M90t Gen 3 11TN001QUS Desktop Computer - Intel Core i5 12th Gen i5-12500 3 GHz - 8 GB RAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD