Lenovo
Lenovo ThinkCentre M80q Gen 3 11U1004XUS Desktop Computer - Intel Core i5 12th Gen i5-12500T Hexa-core [6 Core] 2 GHz - 16 GB RAM DDR5 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Tiny - Black
- SKU:
- 19179409
- MPN:
- 11u1004xus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkCentre M80q Gen 3 Intel Core i5-12500T (2.00GHz) Windows 10 Pro 64 preinstalled through downgrade rights in Windows 11 Pro 64 16.0GB 1x256GB SSD M.2 2280 PCIe TLC Opal Wi-Fi 6E 2x2 AX BT 5.0 or above 3 Year On-siteFeatures
Environmental Certification:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified 9.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-12500T |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 256GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3 Year On-site |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 2 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | FULL-FEATURED MICRO DESKTOPS M Series Tiny desktops provide big-business performance with impressive processing power and 15 months of platform stability- all while remaining energy-efficient and saving you space. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M80q Gen 3 11U1004XUS Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11U1004XUS |
| Product Model | 11U1004XUS |
| Product Series | M80q Gen 3 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | I219-LM |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M80q Gen 3 11U1004XUS Desktop Computer - Intel Core i5 12th Gen i5-12500T Hexa-core [6 Core] 2 GHz - 16 GB RAM DDR5 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Tiny - Black