Lenovo
Lenovo ThinkCentre M60q 12C60006US Chromebox - Intel Celeron 7305 Penta-core [5 Core] 1.10 GHz - 4 GB RAM DDR4 SDRAM - 64 GB Flash Memory Capacity - Tiny - Black
- SKU:
- 20033410
- MPN:
- 12c60006us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/24/2025 04:28:47 AM PST
- Stock Update:
- 06/24/2025 04:28:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkCentre M60q 12C60006US Chromebox - Intel Celeron 7305 Penta-core (5 Core) 1.10 GHz - 4 GB RAM DDR4 SDRAM - 64 GB Flash Memory Capacity - Tiny - Black - Intel Chip - Chrome OS - Intel UHD G- Release Year: 2022
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Celeron
- Processor Model: 7305
- Processor Core: Penta-core (5 Core)
- Processor: ?1.1 GHz celeron
- RAM: ?4 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?12C60006US
- Operating System: ?Chrome OS
- Item Weight: ?6.55 pounds
- Package Dimensions: ?19.3 x 10.6 x 5.8 inches
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
M Tiny Series | Compact yet full-featured desktops Tiny in name but not in nature, M Series Tiny desktops deliver big-business performance with impressive processing power and platform stability. Both durable and energy efficient, they require very little space, too. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 12C60006US. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkCentre. Product Series: M60q. Product Model: 12C60006US. Product Name: ThinkCentre M60q Chromebox 12C60006US. Product Type: Chromebox. [Technical Information] Release Year: 2022. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Celeron. Processor Model: 7305. Processor Core: Penta-core (5 Core). Processor Speed: 1.10 GHz. vPro Technology: No. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Standard Memory: 4 GB. Maximum Memory Supported: 32 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Memory Configuration: 1 x 4GB. Number of Total Memory Slots: 2. Number of Occupied Memory Slots: 1. [Storage] Flash Memory Capacity: 64 GB. [Display & Graphics] Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Bluetooth: Yes. [Input Devices] Keyboard Localization: English. [Interfaces/Ports] HDMI (Rear): Yes. Total Number of USB Ports: 7. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 4. Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 2. USB Type-C (Front): Yes. USB Type-C Detail: 1x USB-C 3.2 Gen 2 (with DP 1.4). Number Of Ethernet Ports: 1. Number of DisplayPort Outputs (Rear): 1. DisplayPort (Rear): Yes. [Operating System] Operating System Platform: Chrome OS. Operating System: Chrome OS. [Power Description] Maximum Power Supply Wattage: 65 W. [Physical Characteristics] Product Color: Black. Form
Package Contents:
- ThinkCentre M60q Chromebox 12C60006US
- Keyboard
- Mouse
- Vertical Stand
- AC Adapter
Features
No vPro Support
Package Contents:
- ThinkCentre M60q Chromebox 12C60006US
- Keyboard
- Mouse
- Vertical Stand
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Security Slot
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Penta-core (5 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Model | 7305 |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 2.36 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Courier or Carry-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 4GB |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | M Tiny Series | Compact yet full-featured desktops Tiny in name but not in nature, M Series Tiny desktops deliver big-business performance with impressive processing power and platform stability. Both durable and energy efficient, they require very little space, too. More from the Manufacturer |
| Product Type | Chromebox |
| Product Name | ThinkCentre M60q Chromebox 12C60006US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 12C60006US |
| Product Model | 12C60006US |
| Product Series | M60q |
| Product Line | ThinkCentre |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® 3.2 Gen 2 (with DP 1.4) |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information