Lenovo
Lenovo ThinkCentre neo 50s Gen 4 12JF0002US Desktop Computer - Intel Core i5 13th Gen i5-13400 Deca-core [10 Core] 2.50 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Small Form
- SKU:
- 20434430
- MPN:
- 12jf0002us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkCentre | Neo Series | Time-honored yet future-ready
Classic meets modern with these powerful, smart, and stylish desktop and all-in-one PCs. Easy to manage and energy efficient, they're ideal for the modern workplace, wherever that may be. Made with eco-friendly technology and materials, including recycled plastic packaging, they're everything a forward-looking business needs.
Package Contents:
- ThinkCentre neo 50s Gen 4 12JF0002US
- Keyboard
- Mouse
- Vertical Stand
Features
Systems Management:
No vPro Support
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Security Slot
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
No vPro Support
Package Contents:
- ThinkCentre neo 50s Gen 4 12JF0002US
- Keyboard
- Mouse
- Vertical Stand
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified 9.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Security Slot
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-13400 |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B660 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 9.92 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 10.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.9" |
| Depth | 12.1" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Base Warranty 1-year, Onsite</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Included Upgrade 3Y Onsite upgrade from 1Y Onsite</li></ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 730 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkCentre | Neo Series | Time-honored yet future-ready Classic meets modern with these powerful, smart, and stylish desktop and all-in-one PCs. Easy to manage and energy efficient, they're ideal for the modern workplace, wherever that may be. Made with eco-friendly technology and materials, including recycled plastic packaging, they're everything a forward-looking business needs. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre neo 50s Gen 4 12JF0002US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 12JF0002US |
| Product Model | 12JF0002US |
| Product Series | neo 50s Gen 4 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Interfaces/Ports | |
| VGA (Rear) | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® 3.2 Gen 1 (support data transfer and 5V@3A charging) |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre neo 50s Gen 4 12JF0002US Desktop Computer - Intel Core i5 13th Gen i5-13400 Deca-core [10 Core] 2.50 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Small Form