Lenovo
Lenovo 14w Gen 2 82N80023US 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD 3015e Dual-core [2 Core] 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB SSD - Black
- SKU:
- 19206171
- MPN:
- 82n80023us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Powered for endless possibilities
Introducing the 14w, the laptop of choice for higher education teachers and administrators. Fueled by AMD® dual-core processing and Windows 10 Pro, this 14" device has an all-school-day battery life and provides access to specialized learning apps at the Microsoft Store. For a more interactive experience, you can opt for a touchscreen.
Package Contents:
Features
Package Contents:
14w Gen 2 82N80023US Notebook AC Adapter
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 3015e |
| Maximum Turbo Speed | 2.30 GHz |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.70" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 8.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 13.50 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 1600 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Powered for endless possibilities Introducing the 14w, the laptop of choice for higher education teachers and administrators. Fueled by AMD® dual-core processing and Windows 10 Pro, this 14" device has an all-school-day battery life and provides access to specialized learning apps at the Microsoft Store. For a more interactive experience, you can opt for a touchscreen. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | 14w Gen 2 82N80023US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82N80023US |
| Product Model | 82N80023US |
| Product Series | 14w Gen 2 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 14w Gen 2 82N80023US 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD 3015e Dual-core [2 Core] 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB SSD - Black