Lenovo
Lenovo 16GB DDR5 SDRAM Memory Module (4X71K53893)
- SKU:
- 19961183
- MPN:
- 4x71k53893
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/14/2025 10:42:32 AM PST
- Stock Update:
- 07/14/2025 10:42:32 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 16GB DDR5 SDRAM Memory Module - 16 GB - DDR5-4800/PC5-38400 DDR5 SDRAM - 4800 MHz - ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM- Memory Size: 16 GB
- Memory Technology: DDR5 SDRAM
- Memory Speed: 4800 MHz
- Memory Standard: DDR5-4800/PC5-38400
- Error Checking: ECC
- RAM: ?16 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item Weight: ?1.6 ounces
- Package Dimensions: ?3.94 x 0.79 x 0.79 inches
- Manufacturer: ?Lenovo
The Lenovo 16GB DDR5 4800MHz ECC UDIMM Memory upgrades the standard memory capacity in select PCs, improving performance and enhancing the PC's ability to run more programs simultaneously. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 4X71K53893. Brand Name: Lenovo. Product Name: 16GB DDR5 SDRAM Memory Module. Product Type: RAM Module. [Technical Information] Memory Size: 16 GB. Memory Technology: DDR5 SDRAM. Memory Speed: 4800 MHz. Memory Standard: DDR5-4800/PC5-38400. Error Checking: ECC. Signal Processing: Unbuffered. [Physical Characteristics] Number of Pins: 288-pin. Form Factor: DIMM. Thickness: 47.2 mil. Width: 1.2". Length: 2.7". Weight (Approximate): 0.53 oz.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 47.2 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Weight (Approximate) | 0.53 oz |
| Length | 2.7" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo 16GB DDR5 4800MHz ECC UDIMM Memory upgrades the standard memory capacity in select PCs, improving performance and enhancing the PC's ability to run more programs simultaneously. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 16GB DDR5 4800MHz ECC UDIMM Memory |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X71K53893 |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 16GB DDR5 SDRAM Memory Module (4X71K53893)