Lenovo
Lenovo ThinkPad E14 20RA004WUS 14" Notebook - 1920 x 1080 - Intel Core i5 10th Gen i5-10210U Quad-core [4 Core] 1.60 GHz - 8 GB Total RAM - 1 TB HDD - Black
- SKU:
- 18055384
- MPN:
- 20ra004wus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
E Series
Stylish and affordable productivity
Give your small business a unique style with the compelling facade and features of these business laptops. They're built for security and productivity, with a look that makes business personal again.
Package Contents:
- ThinkPad E14
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Yes
ENERGY STAR 7.1
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkPad E14
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 7.1
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10210U |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.73 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.74" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.35 lb |
| Shipping Depth | 17.40" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 9.1" |
| Shipping Width | 11.90" |
| Shipping Height | 3.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 12.80 Hours |
| Number of Batteries | 1 |
| Memory | |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | E Series Stylish and affordable productivity Give your small business a unique style with the compelling facade and features of these business laptops. They're built for security and productivity, with a look that makes business personal again. More from the Manufacturer |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad E14 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20RA004WUS |
| Product Model | 20RA004WUS |
| Product Series | E14 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Drive Type | HDD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | one USB 3.1 Type-C Gen 1 (with the function of Power Delivery and DisplayPort) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad E14 20RA004WUS 14" Notebook - 1920 x 1080 - Intel Core i5 10th Gen i5-10210U Quad-core [4 Core] 1.60 GHz - 8 GB Total RAM - 1 TB HDD - Black