Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Fold 20RK000PUS Tablet - 13.3" QXGA - Core i5 i5-L16G7 Penta-core [5 Core] 1.40 GHz - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Windows 10 Home 64-bit - Black
- SKU:
- 18212171
- MPN:
- 20rk000pus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/05/2022 09:13:43 AM PST
- Stock Update:
- 10/05/2022 09:13:43 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad X1 Fold 20RK000PUS Tablet - 13.3" QXGA - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Windows 10 Home 64-bit - Black - Intel SoC - Intel Core i5 i5-L16G7 Penta-core (5 Core) 1.40 GHz - 2048 x 1536 - 5- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i5
- Processor Model: i5-L16G7
- Processor Speed: 1.40 GHz
- Processor Core: Penta-core (5 Core)
- Standing screen display size: 13.3 Inches
- Screen Resolution: 2048 x 1536
- Max Screen Resolution: 2048 x 1536
- Chipset Brand: Intel
- Wireless Type: Bluetooth, 802.11a
- Brand: Lenovo
- Series: Lenovo Thinkpad
- Item model number: 20RK000PUS
- Operating System: Windows 10 Home (English)
- Processor Brand: Intel
- Hard Drive Interface: USB-C
ThinkPad X1 Series First-class experience Professionals who expect the very best from their technology turn to the ThinkPad X1 line-not just for innovation and style, but for uncompromised performance. From ultralight laptops and 2-in-1s, to extreme power devices, to the world's first foldable PC, X1s raise the bar. And with ThinkPad in their name, reliability and security are standard. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 20RK000PUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: X1 Fold. Product Model: 20RK000PUS. Product Name: ThinkPad X1 Fold Gen 1. Product Type: Tablet. [Processor & Chipset] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor Model: i5-L16G7. Processor Speed: 1.40 GHz. Processor Core: Penta-core (5 Core). Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Standard Memory: 8 GB. Memory Technology: LPDDR4X. Memory Card Supported: No. [Storage] Solid State Drive Capacity: 256 GB. [Display & Graphics] Screen Size: 13.3". Display Screen Type: OLED. Aspect Ratio: 4:3. Screen Mode: QXGA. Screen Resolution: 2048 x 1536. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics. Graphics Memory Technology: LPDDR4X. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] WWAN Supported: No. Cellular Phone Capability: No. Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax. Bluetooth: Yes. Near Field Communication: No. [Interfaces/Ports] USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: Two USB-C 3.2 Gen 2 (with the function of Power Delivery and DisplayPort 1.2). [Built-in Devices] Sensor Type: Gyro Sensor. Accelerometer. Front Camera/Webcam: Yes. Front Camera/Webcam Resolution: 5 Megapixel. Focus Modes: Fixed Focus. Finger Print Reader: No. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Home (English). Operating System Architecture:
Package Contents:
- ThinkPad X1 Fold Gen 1
- AC Adapter
Features
- ThinkPad X1 Fold Gen 1
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Finger Print Reader | No |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Sensor Type |
|
| Processor | |
| Processor Core | Penta-core (5 Core) |
| Processor Model | i5-L16G7 |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Foldable |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.1" |
| Color Family | Black |
| Width | 11.8" |
| Depth | 9.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 8.50 Hours |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Memory Card Supported | No |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2048 x 1536 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Type | OLED |
| Screen Mode | QXGA |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkPad X1 Series First-class experience Professionals who expect the very best from their technology turn to the ThinkPad X1 line-not just for innovation and style, but for uncompromised performance. From ultralight laptops and 2-in-1s, to extreme power devices, to the world's first foldable PC, X1s raise the bar. And with ThinkPad in their name, reliability and security are standard. |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | ThinkPad X1 Fold Gen 1 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20RK000PUS |
| Product Model | 20RK000PUS |
| Product Series | X1 Fold |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | Two USB-C 3.2 Gen 2 (with the function of Power Delivery and DisplayPort 1.2) |
| Network & Communication | |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Cellular Phone Capability | No |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information