Lenovo
Lenovo ThinkPad T15 Gen 1 20S60029US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 10th Gen i5-10210U Quad-core [4 Core] 1.60 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black
- SKU:
- 18244533
- MPN:
- 20s60029us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad T15 Gen 1 20S60029US 15.6" Notebook - 1920 x 1080 - Core i5 i5-10210U - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Black - Windows 10 Pro 64-bit - Intel UHD Graphics - in-Plane Switching (IPS) Techn- Release Month: May
- Release Year: 2020
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i5
- Processor Generation: 10th Gen
- Screen Size: 15.6 inches
- Screen Resolution: 1920 x 1080
- Max Screen Resolution: 1920 x 1080
- Brand Name: Lenovo
- Item model number: 20S60029US
- Operating System: Windows 10 Pro (English)
- Processor Brand: Intel
- Computer Memory Type: DDR4 SDRAM
ThinkPad T Series We've got your back Built to perform and engineered to endure, our flagship laptops have you covered in the office, out in the field, and everywhere in between. Productivity-rich features like epic battery life, blazing-fast USB -C Thunderbolt ports, and powerful processing keep you up and running. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 20S60029US. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: T15 Gen 1. Product Model: 20S60029US. Product Name: ThinkPad T15 Gen 1 20S60029US. Product Type: Notebook. [Technical Information] Release Month: May. Release Year: 2020. [Processor & Chipset] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor Generation: 10th Gen. Processor Model: i5-10210U. Processor Speed: 1.60 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.20 GHz. Processor Core: Quad-core (4 Core). [Memory] Standard Memory: 8 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 1. Intel Optane Memory Ready: Yes. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 15.6". Display Screen Type: LCD. Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Wimax: No. Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Bluetooth: Yes. WWAN Supported: No. Near Field Communication: No. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Focus Modes: Fixed Focus. Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 4. Number of USB 3.1 Gen 1 Ports: 2. USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: one
Package Contents:
- ThinkPad T15 Gen 1 20S60029US
- AC Adapter
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
ENERGY STAR 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10210U |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.99 lb |
| Product Color | Black |
| Cover Material |
|
| Height | 0.75" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3-year, Depot |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 1 |
| Memory | |
| System Memory Speed | 2666 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 40 GB |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkPad T Series We've got your back Built to perform and engineered to endure, our flagship laptops have you covered in the office, out in the field, and everywhere in between. Productivity-rich features like epic battery life, blazing-fast USB -C Thunderbolt® ports, and powerful processing keep you up and running. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T15 Gen 1 20S60029US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20S60029US |
| Product Model | 20S60029US |
| Product Series | T15 Gen 1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2020 |
| Release Month | May |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | one USB 3.1 Type-C Gen 1 (with the function of Power Delivery and DisplayPort), one USB 3.1 Type-C Gen 2 / Thunderbolt 3 (with the function of PD and DP) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information