Lenovo
Lenovo ThinkPad Yoga 11e 6th Gen 20SES01Q00 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - HD - 1366 x 768 - Intel Core M 8th Gen m3-8100Y Dual-core [2 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB SSD -
- SKU:
- 18055376
- MPN:
- 20ses01q00
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
THINKPAD 11E Yoga G6, Intel CORE M3-8100Y (1.10GHZ, 4MB) 11.6 1366X768, MULTITOU- UPC: 194778947350
- Weight: 4.700 lbs
- Brand Name: Lenovo
- Item model number: 20SES01Q00
- Operating System: unknown
- Processor Brand: unknown
THINKPAD 11E YOGA G6, INTEL CORE M3-8100Y (1.10GHZ, 4MB) 11.6 1366X768, MULTITOU
Package Contents:
- ThinkPad 11e Yoga Gen 6
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Gorilla Glass
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkPad 11e Yoga Gen 6
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Gorilla Glass
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Model | m3-8100Y |
| Maximum Turbo Speed | 3.40 GHz |
| Processor Type | Core M |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 3.11 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.78" |
| Width | 11.5" |
| Depth | 8.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | LPDDR3 |
| Total Number of Memory Slots | No |
| Number of Occupied Memory Slots | No |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 615 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR3 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkPad 11e Series Student laptops. Student Proof. Thin and light, yet extra durable, 11e Series Windows laptops and Chromebooks are reinforced to withstand the rigorous environments associated with schools. From book-bags to buses to desks, these devices are ready to foster a learning environment despite what your child puts them through. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | ThinkPad 11e Yoga Gen 6 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20SES01Q00 |
| Product Model | 20SES01Q00 |
| Product Series | Yoga 11e 6th Gen |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | one USB 3.1 Type-C Gen 1 (with the function of Power Delivery and DisplayPort) |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad Yoga 11e 6th Gen 20SES01Q00 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - HD - 1366 x 768 - Intel Core M 8th Gen m3-8100Y Dual-core [2 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB SSD -