Lenovo
Lenovo ThinkPad Yoga 11e 6th Gen 20SES0PT00 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - HD - 1366 x 768 - Intel Core i5 8th Gen i5-8200Y Dual-core [2 Core] 1.30 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD -
- SKU:
- 18565845
- MPN:
- 20ses0pt00
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/30/2022 10:13:36 AM PST
- Stock Update:
- 09/30/2022 10:13:36 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkPad 11e Series
Student laptops. Student Proof.
Thin and light, yet extra durable, 11e Series Windows laptops and Chromebooks are reinforced to withstand the rigorous environments associated with schools. From book-bags to buses to desks, these devices are ready to foster a learning environment despite what your child puts them through.
Package Contents:
- ThinkPad 11e Yoga Gen 6
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Corning Gorilla Glass
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkPad 11e Yoga Gen 6
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Corning Gorilla Glass
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Model | i5-8200Y |
| Maximum Turbo Speed | 3.90 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 3.11 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.78" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.45 lb |
| Shipping Depth | 12.80" |
| Width | 11.5" |
| Depth | 8.1" |
| Shipping Width | 10.20" |
| Shipping Height | 4.60" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 1866 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR3 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 615 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR3 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkPad 11e Series Student laptops. Student Proof. Thin and light, yet extra durable, 11e Series Windows laptops and Chromebooks are reinforced to withstand the rigorous environments associated with schools. From book-bags to buses to desks, these devices are ready to foster a learning environment despite what your child puts them through. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | ThinkPad 11e Yoga Gen 6 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20SES0PT00 |
| Product Model | 20SES0PT00 |
| Product Series | Yoga 11e 6th Gen |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad Yoga 11e 6th Gen 20SES0PT00 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - HD - 1366 x 768 - Intel Core i5 8th Gen i5-8200Y Dual-core [2 Core] 1.30 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD -