Lenovo
Lenovo ThinkPad P15 Gen 1 20ST007FUS 15.6" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 10th Gen i7-10750H Hexa-core [6 Core] 2.60 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Glossy Black
- SKU:
- 18498581
- MPN:
- 20st007fus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONS Fusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, lightning-fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package.Lenovo ThinkPad 15.6" Full HD Laptop, Intel Core i7 i7-10750H, 8GB RAM, 256GB SSD, Windows 10 Pro, Glossy Black, 20ST007FUS Intel Core i7 2.60 GHz processor provides lightning fast speed and peak performance for the toughest of tasks and games With 8 GB memory, you can multitask between various applications without issue 15.6" display with 1920 x 1080 resolution showcases movies, games and photos with impressive clarity NVIDIA Quadro T1000 Up to 4 GB discrete graphic card provides excellent ability in a variety of multimedia applications and user experiences With Windows 10 Pro edition, enjoy your favorite content all at once on a larger view edge browser. Share your thoughts with the world by writing directly on web pages.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad P15 Gen 1 20ST007FUS Mobile Workstation Lithium Polymer Battery AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 170 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i7-10750H |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.04 lb |
| Product Color | Glossy Black |
| Height | 1.24" |
| Width | 9.9" |
| Depth | 14.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | Quadro T1000 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONS Fusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, lightning-fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P15 Gen 1 20ST007FUS Mobile Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20ST007FUS |
| Product Model | 20ST007FUS |
| Product Series | P15 Gen 1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 400 MB/s |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Random 4KB Read | 100000IOPS |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 Type C (USB 3.2 Gen 2 + DP 1.4) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad P15 Gen 1 20ST007FUS 15.6" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 10th Gen i7-10750H Hexa-core [6 Core] 2.60 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Glossy Black