Lenovo
Lenovo ThinkPad T14s Gen 1 20T0002EUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 10th Gen i5-10310U 1.60 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD
- SKU:
- 18055697
- MPN:
- 20t0002eus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad T14s Gen 1 20T0002EUS 14" Touchscreen Notebook - 1920 x 1080 - Core i5 i5-10310U - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Windows 10 Pro 64-bit - Intel UHD Graphics- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i5
- Processor Generation: 10th Gen
- Processor Model: i5-10310U
- Processor Speed: 1.60 GHz
- Screen Size: 14 inches
- Screen Resolution: 1920 x 1080
- Max Screen Resolution: 1920 x 1080
- Brand Name: Lenovo
- Item model number: 20T0002EUS
- Operating System: Windows 10 Pro
- Processor Brand: Intel
T Series We've got your back Built to perform and engineered to endure, our flagship laptops have you covered in the office, out in the field, and everywhere in between. Productivity-rich features like epic battery life, blazing-fast USB -C Thunderbolt ports, and powerful processing keep you up and running. A lot of Think ThinkPad has been to the top of Mount Everest, the depths of the ocean, and the canopies of rain forests. NASA embraced the ThinkPad on both the International and the Mir Space Stations. It's even in the permanent collection at the Museum of Modern Art in NY. No small wonder then, that we've sold well over 100 million and counting of these reliable devices-thanks in part to loyal T Series customers. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 20T0002EUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: T14s Gen 1. Product Model: 20T0002EUS. Product Name: ThinkPad T14s Gen 1 20T0002EUS Notebook. Product Type: Notebook. [Processor & Chipset] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor Generation: 10th Gen. Processor Model: i5-10310U. Processor Speed: 1.60 GHz. [Memory] Standard Memory: 8 GB. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Display Screen Type: LCD. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Architecture: 64-bit. [Battery Information] Number of Batteries: 1. Number of Cells: 3-cell. [Miscellaneous] Package Contents: Th
Features
- ThinkPad T14s Gen 1 20T0002EUS Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10310U |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Drive Type | SSD |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 3-cell |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | T Series We've got your back Built to perform and engineered to endure, our flagship laptops have you covered in the office, out in the field, and everywhere in between. Productivity-rich features like epic battery life, blazing-fast USB -C Thunderbolt® ports, and powerful processing keep you up and running. A lot of Think ThinkPad has been to the top of Mount Everest, the depths of the ocean, and the canopies of rain forests. NASA embraced the ThinkPad on both the International and the Mir Space Stations. It's even in the permanent collection at the Museum of Modern Art in NY. No small wonder then, that we've sold well over 100 million and counting of these reliable devices-thanks in part to loyal T Series customers. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T14s Gen 1 20T0002EUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20T0002EUS |
| Product Model | 20T0002EUS |
| Product Series | T14s Gen 1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information