Lenovo
Lenovo ThinkPad E15 Gen 2-ARE 20T8002CUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 4700U Octa-core [8 Core] 2 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Glossy Black
- SKU:
- 18255041
- MPN:
- 20t8002cus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
STYLISH AND AFFORDABLE PRODUCTIVITY
Give your small business a unique style with the compelling facade and features of these business laptops. They're built for security and productivity, with a look that makes business personal again.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad E15 Gen 2-ARE 20T8002CUS Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 4700U |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.86 lb |
| Product Color | Glossy Black |
| Height | 0.77" |
| Width | 9.4" |
| Depth | 14.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | STYLISH AND AFFORDABLE PRODUCTIVITY Give your small business a unique style with the compelling facade and features of these business laptops. They're built for security and productivity, with a look that makes business personal again. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad E15 Gen 2-ARE 20T8002CUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20T8002CUS |
| Product Model | 20T8002CUS |
| Product Series | E15 Gen 2-ARE |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB C (USB 3.1 Gen 2 + DP 1.2 + PD 3.0) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad E15 Gen 2-ARE 20T8002CUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 4700U Octa-core [8 Core] 2 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Glossy Black