Lenovo
Lenovo ThinkPad E15 Gen 2-ARE 20T8005BUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 4700U Octa-core [8 Core] 2 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black
- SKU:
- 18497201
- MPN:
- 20t8005bus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Notebook 20T8005BUS ThinkPad E15 15.6" AMD Ryzen7 4700U 16GB 512GB W10Pro RetailPERFORMANCEProcessor
AMD Ryzen 7 4700U (8C / 8T, 2.0 / 4.1GHz, 4MB L2 / 8MB L3)
Graphics
Integrated AMD Radeon Graphics
Chipset
AMD SoC Platform
Memory
8GB Soldered DDR4-3200 + 8GB SO-DIMM DDR4-3200
Memory Slots
One memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable
Max Memory
Up to 24GB (8GB soldered + 16GB SO-DIMM) DDR4-3200
Storage
512GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0x4 NVMe
Storage Support
Up to two drives, 2x M.2 SSD
M.2 2242 SSD up to 512GB
M.2 2280 SSD up to 1TB
Optical
None
Audio Chip
High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec
Speakers
Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio, Harman Speakers
Camera
720p with Privacy Shutter
Microphone
2x, Array
Battery
Integrated 45Wh
Max Battery Life
MobileMark 2014: 12.7 hr
MobileMark 2018: 10.4 hr
Power Adapter
65W USB-C (2-pin)DESIGN
Display
15.6" FHD (1920x1080) IPS 250nits Anti-glare
Touchscreen
None
Keyboard
Non-backlit, English
Case Color
Black
Case Material
Aluminium (Top), PC + ABS (Bottom)SOFTWARE
Operating System
Windows 10 Pro 64, English
Bundled Software
NoneCONNECTIVITY
Ethernet
100/1000M
WLAN + Bluetooth
RTL8822CE 11ac, 2x2 + BT5.0
WWAN
None
SIM Card
None
NFC
None
Standard Ports
1x USB 2.0
1x USB 3.2 Gen 1 (Always On)
1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort 1.2)
1x HDMI 1.4b
1x Ethernet (RJ-45)
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
Docking
Various docking solutions supported via USB-C.
For more compatible docking solutions, please visit Docking for ThinkPad E15 Gen 2 (AMD)
Monitor Cable
NoneSECURITY and PRIVACY
Smart Card Reader
None
Security Chip
Discrete TPM 2.0
Fingerprint Reader
None
Physical Locks
Kensington Security Slot
Other Security
Camera privacy shutterMANAGEABILITY
System Management
Non-DASHSERVICE
Included Upgrade
NoneACCESSORIES
Bundled Accessories
NoneCERTIFICATIONS
Green Certifications
EPEAT Gold
ENERGY STAR 8.0
ErP Lot 3
TCO Certified
RoHS compliant
Mil-Spec Test
MIL-STD-810H military test passedItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
19 x 13 x 2
Weight
6.00 lb
Warranty Information
1-year, Depot
Package Contents:
- ThinkPad E15 Gen 2 (AMD) 20T8005BUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkPad E15 Gen 2 (AMD) 20T8005BUS
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 4700U |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.74" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | E Series | Stylish and affordable productivity Give your small business a unique style with the compelling facade and features of these business laptops. They're built for security and productivity, with a look that makes business personal again. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad E15 Gen 2 (AMD) 20T8005BUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20T8005BUS |
| Product Model | 20T8005BUS |
| Product Series | E15 Gen 2-ARE |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | May |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad E15 Gen 2-ARE 20T8005BUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 4700U Octa-core [8 Core] 2 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black