Lenovo
Lenovo ThinkPad E15 Gen 2-ARE 20T8005EUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 4500U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black
- SKU:
- 18497193
- MPN:
- 20t8005eus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Notebook 20T8005EUS ThinkPad E15 15.6" Ryzen 5 4500U 8GB 256GB Windows 10 Pro Retail ProcessorAMD Ryzen 5 4500U (6C / 6T, 2.3 / 4.0GHz, 3MB L2 / 8MB L3) Graphics
Integrated AMD Radeon Graphics Chipset
AMD SoC Platform Memory
8GB Soldered DDR4-3200 Memory Slots
One memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable Max Memory
Up to 24GB (8GB soldered + 16GB SO-DIMM) DDR4-3200 Storage
256GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0x4 NVMe Storage Support
Up to two drives, 2x M.2 SSD
- M.2 2242 SSD up to 512GB
- M.2 2280 SSD up to 1TB Optical
None Audio Chip
High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec Speakers
Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio, HARMAN-branded Camera
720p with Privacy Shutter Microphone
2x, Array Battery
Integrated 45Wh Max Battery Life
MobileMark 2014: 12.7 hr
MobileMark 2018: 10.4 hr Power Adapter
65W USB-C (2-pin) DESIGN
Display
15.6" FHD (1920x1080) IPS 250nits Anti-glare Touchscreen
None Keyboard
Non-backlit, English Case Color
Black
Package Contents:
- ThinkPad E15 Gen 2 (AMD) 20T8005EUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkPad E15 Gen 2 (AMD) 20T8005EUS
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 4500U |
| Maximum Turbo Speed | 4 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.74" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.85 lb |
| Shipping Depth | 19.10" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.4" |
| Shipping Width | 3.20" |
| Shipping Height | 13.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 12.70 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | E Series | Stylish and affordable productivity Give your small business a unique style with the compelling facade and features of these business laptops. They're built for security and productivity, with a look that makes business personal again. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad E15 Gen 2 (AMD) 20T8005EUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20T8005EUS |
| Product Model | 20T8005EUS |
| Product Series | E15 Gen 2-ARE |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | May |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad E15 Gen 2-ARE 20T8005EUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 4500U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black