Lenovo
Lenovo ThinkPad E14 Gen 2 20TA00HKUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black
- SKU:
- 18829880
- MPN:
- 20ta00hkus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/06/2022 06:13:32 AM PST
- Stock Update:
- 10/06/2022 06:13:32 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad E14 Gen 2 20TA00HKUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core (4 Core) 2.40 GHz - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Black- Intel Core i5 2.40 GHz processor provides great performance, immersive multimedia and rapid loading of programs
- 8 GB memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking
- The 14" 1920 x 1080 screen provides a great movie watching experience
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080 pixels
- Processor: ?2.4 GHz core_i5_family
- Hard Drive: ?256 GB Flash Memory Solid State
- Graphics Coprocessor: ?Intel Iris Xe Graphics
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Iris Xe Graphics
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ax
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?ThinkPad E14 Gen 2
- Item model number: ?20TA00HKUS
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Item Weight: ?3.62 pounds
- Product Dimensions: ?8.7 x 12.8 x 0.7 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?8.7 x 12.8 x 0.7 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Optical Drive Type: ?No
E Series | Stylish and affordable productivity
Give your small business a unique style with the compelling facade and features of these business laptops. They're built for security and productivity, with a look that makes business personal again.
Package Contents:
- ThinkPad E14 Gen 2 (Intel) 20TA00HKUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
ThinkPad E14 Gen 2 (Intel) 20TA00HKUS AC Adapter
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
ENERGY STAR 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Low Blue Light
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.62 lb |
| Product Color | Black |
| Cover Material | Aluminum |
| Height | 0.70" |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.73 lb |
| Shipping Depth | 10.66" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 8.7" |
| Shipping Width | 14.76" |
| Shipping Height | 2.78" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Courier or Carry-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | E Series | Stylish and affordable productivity Give your small business a unique style with the compelling facade and features of these business laptops. They're built for security and productivity, with a look that makes business personal again. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad E14 Gen 2 (Intel) 20TA00HKUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20TA00HKUS |
| Product Model | 20TA00HKUS |
| Product Series | E14 Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | October |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad E14 Gen 2 20TA00HKUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black