Lenovo
Lenovo ThinkPad E15 G2 20TD00B9US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Glossy Black
- SKU:
- 18213788
- MPN:
- 20td00b9us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad E15 Gen 2 15.6'' FHD(1920x1080) Intel Core i7-1165G7, 16GB RAM, 512GB SSD, Backlit, Fingerprint Reader, Win10 Pro- Topseller Thinkpad E15 G2
- Package Dimensions: 9 x 7 x 4 inches
- Item Weight: 4.3 pounds
Lenovo ThinkPad E15 G2 20TD00B9US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 i7-1165G7 Quad-core (4 Core) 2.80 GHz - 16 GB RAM - 512 GB SSD - Glossy Black - Windows 10 Pro - In-plane Switching (IPS) Technology - English (US) Keyboard - IEEE 802.11ax Wireless LAN Standard
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad E15 G2 20TD00B9US Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
China
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.51 lb |
| Product Color | Glossy Black |
| Height | 0.77" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8 lb |
| Shipping Depth | 19.10" |
| Width | 9.4" |
| Depth | 14.4" |
| Shipping Width | 13" |
| Shipping Height | 3.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Technology | SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | STYLISH AND AFFORDABLE PRODUCTIVITY Give your small business a unique style with the compelling facade and features of these business laptops. They're built for security and productivity, with a look that makes business personal again. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad E15 G2 20TD00B9US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20TD00B9US |
| Product Model | 20TD00B9US |
| Product Series | E15 G2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad E15 G2 20TD00B9US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Glossy Black