Lenovo
Lenovo ThinkPad P15v Gen 1 20TQ002WUS 15.6" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 10th Gen i7-10875H Octa-core [8 Core] 2.30 GHz - 32 GB Total RAM - 512 GB SSD - Glossy Black
- SKU:
- 18508156
- MPN:
- 20tq002wus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad P15v Gen 1 20TQ002WUS 15.6" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 (10th Gen) i7-10875H Octa-core (8 Core) 2.30 GHz - 32 GB RAM - 512 GB SSD - Glossy Black - Windo- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 10th Gen
- Processor Model: i7-10875H
- Processor Core: Octa-core (8 Core)
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?2.3 GHz core_i7
- RAM: ?32 GB
- Hard Drive: ?512 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?20TQ002WUS
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?7.25 pounds
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?SDRAM
OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONSFusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, lightning-fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 20TQ002WUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: P15v Gen 1. Product Model: 20TQ002WUS. Product Name: ThinkPad P15v Gen 1 20TQ002WUS Mobile Workstation. Product Type: Mobile Workstation. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 10th Gen. Processor Model: i7-10875H. Processor Core: Octa-core (8 Core). Processor Speed: 2.30 GHz. Maximum Turbo Speed: 5.10 GHz. vPro Technology: Yes. [Memory] Standard Memory: 32 GB. Memory Technology: SDRAM. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. [Display & Graphics] Screen Size: 15.6". Display Screen Type: LCD. Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics. Graphics Memory Technology: SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11a/b/g/n/ac. Ethernet Technology: Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Infrared Camera: Yes. Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 3. Number of USB 3.1 Gen 1 Ports: 2. USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: 1x USB C TBT3. Network (RJ-45): Yes. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Input Devices
Package Contents:
Features
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i7-10875H |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.56 lb |
| Product Color | Glossy Black |
| Height | 0.95" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONS Fusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, lightning-fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P15v Gen 1 20TQ002WUS Mobile Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20TQ002WUS |
| Product Model | 20TQ002WUS |
| Product Series | P15v Gen 1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB C TBT3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information