Lenovo
Lenovo ThinkPad L14 Gen1 20U5S0N100 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO 4650U Hexa-core [6 Core] 2.10 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black
- SKU:
- 18550824
- MPN:
- 20u5s0n100
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad L14 Gen1 20U5S0N100 14" Rugged Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO 4650U Hexa-core (6 Core) 2.10 GHz - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Black - AMD SoC - Windows 10 Pro - AMD Ra- UPC: 195891830789
- Weight: 5.500 lbs
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?20U5S0N100
- Item Weight: ?10 pounds
- Product Dimensions: ?9.3 x 13 x 0.8 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?9.3 x 13 x 0.8 inches
TS THINKPAD L14 G1 R5 PRO 4650 2.1GHZ 8GB 256GB 14IN NT W10P
Package Contents:
- ThinkPad L14 Gen 1 20U5S0N100 Notebook
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkPad L14 Gen 1 20U5S0N100 Notebook
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 4650U |
| Maximum Turbo Speed | 4 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.55 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.80" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.55 lb |
| Shipping Depth | 17.60" |
| Width | 13" |
| Depth | 9.3" |
| Shipping Width | 11.90" |
| Shipping Height | 3.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | MAINSTREAM LAPTOPS If it's productivity and price that matter most, these laptops fit the bill. The L Series, as with all of the ThinkPad family, boasts legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing at cost-conscious pricing. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad L14 Gen 1 20U5S0N100 Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20U5S0N100 |
| Product Model | 20U5S0N100 |
| Product Series | L14 Gen1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad L14 Gen1 20U5S0N100 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO 4650U Hexa-core [6 Core] 2.10 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black