Lenovo
Lenovo ThinkPad L15 Gen1 20U7000KUS 15.6" Notebook - HD - 1366 x 768 - AMD Ryzen 3 Quad-core [4 Core] 2.50 GHz - 4 GB Total RAM - 256 GB SSD
- SKU:
- 18210860
- MPN:
- 20u7000kus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/26/2022 05:22:52 AM PST
- Stock Update:
- 06/26/2022 05:22:52 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad L15 Gen1 20U7000KUS 15.6" Notebook - HD - 1366 x 768 - AMD Ryzen 3 Quad-core (4 Core) 2.50 GHz - 4 GB RAM - 256 GB SSD - Windows 10 Pro - AMD Radeon Graphics - Twisted nematic (TN) -- UPC: 195042342598
- Weight: 4.740 lbs
- Brand: Lenovo
- Item model number: 20U7000KUS
TP L15,W10P,RYZEN3,4GB,256GB,1YR
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad L15 Gen1 20U7000KUS Notebook AC Adapter
Yes
Yes
Yes
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
ENERGY STAR 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Input Voltage |
|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| L2 Cache | 2 MB |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Threads | 8 |
| L3 Cache | 4 MB |
| Processor Model | 4450U |
| Maximum Turbo Speed | 3.70 GHz |
| Processor Type | Ryzen 3 PRO |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Cover Material |
|
| Height | 0.83" |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.35 lb |
| Shipping Depth | 19" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.8" |
| Shipping Width | 13.10" |
| Shipping Height | 3.20" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Depot |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 4 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 4GB |
| Standard Memory | 4 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Brightness | 220 Nit |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | MAINSTREAM LAPTOPS If it's productivity and price that matter most, these laptops fit the bill. The L Series, as with all of the ThinkPad family, boasts legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing at cost-conscious pricing. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad L15 Gen1 20U7000KUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20U7000KUS |
| Product Model | 20U7000KUS |
| Product Series | L15 Gen1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2020 |
| Release Month | July |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 Type C(DP, PD, and USB) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad L15 Gen1 20U7000KUS 15.6" Notebook - HD - 1366 x 768 - AMD Ryzen 3 Quad-core [4 Core] 2.50 GHz - 4 GB Total RAM - 256 GB SSD