Lenovo
Lenovo ThinkPad L15 Gen1 20U7S0CA00 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO 4650U Hexa-core [6 Core] 2.10 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black
- SKU:
- 18403489
- MPN:
- 20u7s0ca00
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/26/2022 04:22:53 AM PST
- Stock Update:
- 06/26/2022 04:22:53 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad L15 Gen1 20U7S0CA00 15.6" Rugged Gaming Netbook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO (3rd Gen) 4650U Hexa-core (6 Core) 2.10 GHz - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Black - AMD SoC - Windo- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 5 PRO
- Processor Model: 4650U
- Processor Core: Hexa-core (6 Core)
- Processor Speed: 2.10 GHz
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?2.1 GHz
- RAM: ?8 GB
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?20U7S0CA00
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?6.1 pounds
- Product Dimensions: ?9.8 x 14.4 x 0.8 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?9.8 x 14.4 x 0.8 inches
- Processor Brand: ?AMD
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
MAINSTREAM LAPTOPS If it's productivity and price that matter most, these laptops fit the bill. The L Series, as with all of the ThinkPad family, boasts legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing at cost-conscious pricing. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 20U7S0CA00. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: L15 Gen1. Product Model: 20U7S0CA00. Product Name: ThinkPad L15 Gen1 20U7S0CA00 Notebook. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen 5 PRO. Processor Model: 4650U. Processor Core: Hexa-core (6 Core). Processor Speed: 2.10 GHz. Maximum Turbo Speed: 4 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: AMD. [Memory] Standard Memory: 8 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Memory Speed: 3200 MHz. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 15.6". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeon Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 4. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2. Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports: 1. Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 1. Network (RJ-45): Yes. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Architecture: 64-bit. [Battery Information] Number of Cells: 3-cell. [Physical
Package Contents:
- ThinkPad L15 Gen1 20U7S0CA00 Notebook
- AC Adapter
Features
- ThinkPad L15 Gen1 20U7S0CA00 Notebook
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 4650U |
| Maximum Turbo Speed | 4 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.37 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.83" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.15 lb |
| Shipping Depth | 19.20" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.8" |
| Shipping Width | 13.20" |
| Shipping Height | 3.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | MAINSTREAM LAPTOPS If it's productivity and price that matter most, these laptops fit the bill. The L Series, as with all of the ThinkPad family, boasts legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing at cost-conscious pricing. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad L15 Gen1 20U7S0CA00 Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20U7S0CA00 |
| Product Model | 20U7S0CA00 |
| Product Series | L15 Gen1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information