Lenovo
Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 20UD003HUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO 4650U Hexa-core [6 Core] 2.10 GHz - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD - Glossy Black
- SKU:
- 18486155
- MPN:
- 20ud003hus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 20UD003HUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO 4650U Hexa-core (6 Core) 2.10 GHz - 16 GB RAM - 256 GB SSD - Glossy Black - Windows 10 Pro - AM- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 5 PRO
- Processor Model: 4650U
- Processor Core: Hexa-core (6 Core)
- Processor Speed: 2.10 GHz
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080 Pixels
- Processor: ?2.1 GHz
- RAM: ?16 GB
- Hard Drive: ?256 GB flash_memory_solid_state
- Chipset Brand: ?AMD
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?Lenovo Thinkpad
- Item model number: ?20UD003HUS
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?5.2 pounds
- Product Dimensions: ?13 x 8.9 x 0.7 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?13 x 8.9 x 0.7 inches
- Processor Brand: ?AMD
- Processor Count: ?6
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
WORLD-RENOWNED BUSINESS TOOLSPerformance and durability in our flagship laptop series. The superior design and build of the ThinkPad T Series, as well as our award-winning, spill-resistant keyboards, exceptional security features, and strong performance set these laptops as the gold standard. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 20UD003HUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: T14 Gen 1. Product Model: 20UD003HUS. Product Name: ThinkPad T14 Gen 1 20UD003HUS Notebook. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen 5 PRO. Processor Model: 4650U. Processor Core: Hexa-core (6 Core). Processor Speed: 2.10 GHz. Maximum Turbo Speed: 4 GHz. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Memory Speed: 3200 MHz. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. SSD Form Factor: M.2. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Display Screen Type: LCD. Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeon Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Ethernet Technology: Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Infrared Camera: Yes. Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 4. Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 2. USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: 2 x USB Type C (DP1.4, USB 3.2 Gen2x2, PD). [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Input Devices] Keyboard Backlight: Yes. Keyboard Localization:
Package Contents:
Features
Features:
Anti-glare Screen
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 4650U |
| Maximum Turbo Speed | 4 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.24 lb |
| Product Color | Glossy Black |
| Height | 0.70" |
| Width | 8.9" |
| Depth | 13" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | WORLD-RENOWNED BUSINESS TOOLS Performance and durability in our flagship laptop series. The superior design and build of the ThinkPad T Series, as well as our award-winning, spill-resistant keyboards, exceptional security features, and strong performance set these laptops as the gold standard. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T14 Gen 1 20UD003HUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20UD003HUS |
| Product Model | 20UD003HUS |
| Product Series | T14 Gen 1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 x USB Type C (DP1.4, USB 3.2 Gen2x2, PD) |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information