Lenovo
Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 20UD003KUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 PRO 4750U Octa-core [8 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Glossy Black
- SKU:
- 18340036
- MPN:
- 20ud003kus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
WORLD-RENOWNED BUSINESS TOOLS
Performance and durability in our flagship laptop series. The superior design and build of the ThinkPad T Series, as well as our award-winning, spill-resistant keyboards, exceptional security features, and strong performance set these laptops as the gold standard.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad T14 Gen 1 20UD003KUS Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Anti-glare Screen
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 4750U |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.24 lb |
| Product Color | Glossy Black |
| Height | 0.70" |
| Width | 8.9" |
| Depth | 13" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | WORLD-RENOWNED BUSINESS TOOLS Performance and durability in our flagship laptop series. The superior design and build of the ThinkPad T Series, as well as our award-winning, spill-resistant keyboards, exceptional security features, and strong performance set these laptops as the gold standard. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T14 Gen 1 20UD003KUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20UD003KUS |
| Product Model | 20UD003KUS |
| Product Series | T14 Gen 1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 x USB Type C (DP1.4, USB 3.2 Gen2x2, PD) |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 20UD003KUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 PRO 4750U Octa-core [8 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Glossy Black