Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen1 20UN00AKUS 13" Notebook - 2K - 2160 x 1350 - Intel Core i7 11th Gen i7-1160G7 Quad-core [4 Core] 2.10 GHz - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black Paint
- SKU:
- 18554945
- MPN:
- 20un00akus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen1 20UN00AKUS 13" Notebook - 2K - 2160 x 1350 - Intel Core i7 11th Gen i7-1160G7 Quad-core (4 Core) 2.10 GHz - 16 GB RAM - 256 GB SSD - Black Paint- Intel Core i7 2.10 GHz processor provides lightning fast speed and peak performance for the toughest of tasks and games
- With 16 GB of memory, runs as many programs as you want without losing the execution
- The 13" 2160 x 1350 screen provides a great movie watching experience
- Standing screen display size: ?13 Inches
- Screen Resolution: ?2160 x 1350 pixels
- Processor: ?2.1 GHz core_i7_family
- RAM: ?16 GB LPDDR4
- Hard Drive: ?256 GB Flash Memory Solid State
- Graphics Coprocessor: ?Intel Iris Xe Graphics
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Iris Xe Graphics
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ax
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?ThinkPad X1 Nano Gen1
- Item model number: ?20UN00AKUS
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Item Weight: ?2 pounds
- Product Dimensions: ?8.2 x 11.5 x 0.66 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?8.2 x 11.5 x 0.66 inches
- Color: ?Black Paint
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Optical Drive Type: ?No
X1 Series
First-class experience
Professionals who expect the very best from their technology turn to the ThinkPad X1 line-not just for innovation and style, but for uncompromised performance. From ultralight laptops and 2-in-1s, to extreme power devices, to the world's first foldable PC, X1s raise the bar. And with ThinkPad in their name, reliability and security are standard.
Package Contents:
- ThinkPad X1 Nano Gen 1 20UN00AKUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Business
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkPad X1 Nano Gen 1 20UN00AKUS
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Application/Usage:
Business
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1160G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Product Color | Black Paint |
| Height | 0.66" |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.60 lb |
| Shipping Depth | 17" |
| Width | 11.5" |
| Depth | 8.2" |
| Shipping Width | 11.90" |
| Shipping Height | 3.50" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2160 x 1350 |
| Screen Size | 13" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 2K |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | X1 Series First-class experience Professionals who expect the very best from their technology turn to the ThinkPad X1 line-not just for innovation and style, but for uncompromised performance. From ultralight laptops and 2-in-1s, to extreme power devices, to the world's first foldable PC, X1s raise the bar. And with ThinkPad in their name, reliability and security are standard. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad X1 Nano Gen 1 20UN00AKUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20UN00AKUS |
| Product Model | 20UN00AKUS |
| Product Series | X1 Nano Gen1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | October |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen1 20UN00AKUS 13" Notebook - 2K - 2160 x 1350 - Intel Core i7 11th Gen i7-1160G7 Quad-core [4 Core] 2.10 GHz - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black Paint