Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen1 20UN00FSUS 13" Ultrabook - 2K - 2160 x 1350 - Intel Core i7 11th Gen i7-1160G7 Quad-core [4 Core] 2.10 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black
- SKU:
- 19271565
- MPN:
- 20un00fsus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/12/2024 05:40:26 AM PST
- Stock Update:
- 02/12/2024 05:40:26 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen1 13" Ultrabook- i7-1160G7, 16 GB RAM, 512 GB SSD- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 11th Gen
- Processor Model: i7-1160G7
- Processor Core: Quad-core (4 Core)
- Standing screen display size: ?13 Inches
- Screen Resolution: ?2160 x 1350
- Processor: ?2.1 GHz core_i7
- Hard Drive: ?512 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?20UN00FSUS
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Processor Brand: ?Intel
ULTRAPORTABLE PRODUCTIVITY TOOLS With their light, slim design and long battery life, X Series laptops travel easily, whether to another meeting or another country. Yet with their legendary ThinkPad performance, you sacrifice nothing in return. Built-in security The ThinkPad X1 Nano keeps your data and your device protected through an updated suite of built-in ThinkShield security solutions, as well as truly innovative AI and biometric security features. These range from the discrete Trusted Platform Module (dTPM), which encrypts datamaking it more difficult to hackto the extra-secure match-on-chip fingerprint reader. Human-presence detection automatically locks your device when you move away, and in combination with the IR camera, it enables zero-touch login even from sleep. Boost your productivity Enjoy time-saving features that return minutes to your busy day. The ThinkPad X1 Nano laptop offers Modern Standby, which enables the system to wake and connect to the internet instantaneously. All-day battery life keeps you unplugged, but when you need more juice, Rapid Charge delivers 0-80% in just an hour. Whats more, with just the touch of a button, you can easily answer, make, and disconnect from conference calls by using the F9-F11 function keys. Stunning visuals The ThinkPad X1 Nano laptop features a 13 inch Dolby Vision 2K display and delivers expansive views with a 16:10 aspect ratioso its actually the same height as the X1 Carbon, yet with a much smaller footprint. Powered by Intel Iris Xe graphics, the 2160 x 1350 resolution display with 100% sRGB ensures picture clarity and color accuracy. Sounds amazing The Dolby Atmos Speaker System on the ThinkPad X1 Nano laptop includes two upward-firing tweeters and two downward-firing woofersthis creates an immersive
Package Contents:
Features
Application/Usage:
Business
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1160G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.18 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.55" |
| Color Family | Black |
| Width | 11.5" |
| Depth | 8.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2160 x 1350 |
| Screen Size | 13" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 2K |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ULTRAPORTABLE PRODUCTIVITY TOOLS With their light, slim design and long battery life, X Series laptops travel easily, whether to another meeting or another country. Yet with their legendary ThinkPad performance, you sacrifice nothing in return. |
| Product Type | Ultrabook |
| Product Name | ThinkPad X1 Nano Gen1 20UN00FSUS Ultrabook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20UN00FSUS |
| Product Model | 20UN00FSUS |
| Product Series | X1 Nano Gen1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 x Type-C (USB4.0, TBT4, DP1.4) |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information